Aktualności

Dlaczego Polacy nie chcą PPK?

Rząd wiązał wielkie nadzieje z systemem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Szacowano, że 75 proc. zatrudnionych będzie członkami programu. Tymczasem dane z początku roku pokazywały, że 77 proc. uprawnionych z niego zrezygnowało. Dlaczego Polacy niechętnie oszczędzają w PPK?

Czytaj dalej

Wysokość mandatów – co się zmienia?

Wszystko wskazuje na to, że już 1 grudnia wejdą w życie zmiany w taryfikatorze opłat za wykroczenia w ruchu drogowym. Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” oprócz podwyższenia stawek mandatów zakłada również ich powiązanie z polisami OC.

Czytaj dalej

Ograniczenia handlu w niedziele – czy coś się zmieni?

W wielu krajach na zachodzie w miejscowościach turystycznych obowiązują mniej restrykcyjne przepisy dotyczące handlu w niedzielę, niż w Polsce. A tymczasem polski rząd pracuje nad dalszym zaostrzeniem przepisów dotyczących handlu w niedziele, bez żadnych wyjątków dla miejscowości turystycznych.

Czytaj dalej

Status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii – zostało niewiele czasu

Już tylko do końca czerwca obywatele Państwa UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, mogą złożyć wniosek o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej, jeśli chcą zachować prawa nabyte przed końcem okresu przejściowego po Brexicie.

Czytaj dalej

Praca zdalna ma być uregulowana w Kodeksie pracy

Praca zdalna na stałe wejdzie do formy wykonywania obowiązków służbowych. Trwają właśnie prace na nowelizacją Kodeksu Pracy, aby stosowne zapisy pojawiały się wśród przepisów i każdy pracownik oraz pracodawca mógł skorzystać z tej opcji, zgodnie z prawem. Nowe regulację mają zacząć obowiązywać na stałe od trzeciego kwartału 2021 roku.

Czytaj dalej

Pierwszeństwo pieszych na pasach

Wypadki z udziałem pieszych są drugim z najczęściej występujących rodzajów zdarzeń drogowych w Polsce. W roku 2019 było ich niemal 7000 i chociaż to mniej niż w latach wcześniejszych, statystyki wciąż nie są zadowalające. Bezpieczeństwo pieszych na drogach ma zwiększyć nowelizacja przepisów ruchu drogowego przyjęta 22 stycznia 2021 r. Nowe przepisy dotyczące pieszych i kierowców […]

Czytaj dalej

Spadkobierca a prywatność spadkodawcy

Spadkobierca razem ze spadkiem dziedziczy dostęp do wyciągu rachunkowego spadkobiercy, co umożliwia mu poznanie jego zwyczajów, trybu życia, a czasem informacji, które miały pozostać tajemnicą. A banki historię rachunku bez większych problemów udostępniają.

Czytaj dalej

Powrót do VAT 22 i 7 proc. odroczony

Ci, którzy liczyli na powrót stawek VAT w wysokości 22 i 7%, będą musieli jeszcze trochę poczekać. Sejm uchwalił ustawę, na mocy której zmiana zostanie odroczona.

Czytaj dalej

Będzie łatwiej o odszkodowania w związku z reprywatyzacją

Będzie łatwiej o odszkodowania w związku z reprywatyzacją. Po wielu latach starań środowisk lokatorskich doszło do podpisana ustawy dotyczącej procedury wypłaty odszkodowań i zadośćuczynień. Prezydent RP dokument podpisał 17 września 2020 roku i od tego momentu otrzymanie należnych środków finansowych ma przybiegać znacznie sprawniej.

Czytaj dalej

Będą zmiany w prawie handlowym?

Rząd szykuje zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych, które mają dostosować przepisy do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Głównym założeniem jest wprowadzenie do porządku prawnego możliwości wykorzystywania nowych technologii.

Czytaj dalej