Aktualności

Praca zdalna ma być uregulowana w Kodeksie pracy

Praca zdalna na stałe wejdzie do formy wykonywania obowiązków służbowych. Trwają właśnie prace na nowelizacją Kodeksu Pracy, aby stosowne zapisy pojawiały się wśród przepisów i każdy pracownik oraz pracodawca mógł skorzystać z tej opcji, zgodnie z prawem. Nowe regulację mają zacząć obowiązywać na stałe od trzeciego kwartału 2021 roku.

Czytaj dalej

Pierwszeństwo pieszych na pasach

Wypadki z udziałem pieszych są drugim z najczęściej występujących rodzajów zdarzeń drogowych w Polsce. W roku 2019 było ich niemal 7000 i chociaż to mniej niż w latach wcześniejszych, statystyki wciąż nie są zadowalające. Bezpieczeństwo pieszych na drogach ma zwiększyć nowelizacja przepisów ruchu drogowego przyjęta 22 stycznia 2021 r. Nowe przepisy dotyczące pieszych i kierowców […]

Czytaj dalej

Spadkobierca a prywatność spadkodawcy

Spadkobierca razem ze spadkiem dziedziczy dostęp do wyciągu rachunkowego spadkobiercy, co umożliwia mu poznanie jego zwyczajów, trybu życia, a czasem informacji, które miały pozostać tajemnicą. A banki historię rachunku bez większych problemów udostępniają.

Czytaj dalej

Powrót do VAT 22 i 7 proc. odroczony

Ci, którzy liczyli na powrót stawek VAT w wysokości 22 i 7%, będą musieli jeszcze trochę poczekać. Sejm uchwalił ustawę, na mocy której zmiana zostanie odroczona.

Czytaj dalej

Będzie łatwiej o odszkodowania w związku z reprywatyzacją

Będzie łatwiej o odszkodowania w związku z reprywatyzacją. Po wielu latach starań środowisk lokatorskich doszło do podpisana ustawy dotyczącej procedury wypłaty odszkodowań i zadośćuczynień. Prezydent RP dokument podpisał 17 września 2020 roku i od tego momentu otrzymanie należnych środków finansowych ma przybiegać znacznie sprawniej.

Czytaj dalej

Będą zmiany w prawie handlowym?

Rząd szykuje zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych, które mają dostosować przepisy do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Głównym założeniem jest wprowadzenie do porządku prawnego możliwości wykorzystywania nowych technologii.

Czytaj dalej

Zmiana obostrzeń w wybranych powiatach

Na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński przedstawili nowe obostrzenia w związku ze stale rosnącymi zakażeniami koronawirusem. Tym razem wprowadzono regionalizację, a ograniczenia dotyczą tylko tych powiatów, w których wykryto największe ogniska COVID-19.

Czytaj dalej

Prawo do urlopu a pandemia

Trwająca już od przeszło 3 miesięcy wyjątkowa sytuacja związana z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie, znaczącymi zmianami w prawie wprowadzonymi wraz z kolejnymi pakietami tarczy antykryzysowej, w dużym stopniu zmodyfikowała prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Okres urlopowy, który od kilku dni trwa w najlepsze, jest świetnym pretekstem do tego, by zagłębić się […]

Czytaj dalej

Tarcza antykryzysowa 3.0

Wiele sektorów gospodarki zostało praktycznie unieruchomionych w czasie pandemii, przez co rząd zmuszony jest do podejmowania szybkich działań. W sejmie uchwalono więc kolejną odsłonę tzw. tarczy antykryzysowej, bowiem do projektu zostało zgłoszonych aż 72 poprawek. Jakie branże dostaną wsparcie od państwa?

Czytaj dalej

Tarcza antykryzysowa – główne założenia

Rząd wdrożył już regulacje związane z pierwszą wersją tarczy antykryzysowej, które mają na celu pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać kryzys związany z epidemią koronawirusa. Regulacje zmieniają się jak w kalejdoskopie, więc założenia opisane w tekście są aktualne na dzień 7 kwietnia 2020 r.

Czytaj dalej