Aktualności

Krótszy czas przedawnienia długów

W kwietniu br. została uchwalona nowelizacja skracająca czas przedawnienia długów. Nowelizacja ta właśnie weszła w życie. Podstawowy termin przedawnienia roszczenia majątkowego został zmieniony z 10 do 6 lat. Wprowadzono też zmiany dotyczące egzekucji długów.

Czytaj dalej

Darowizna bądź spadek z poleceniem bez podatku?

Niedawny wyrok NSA wskazuje, że jeśli spadek lub darowiznę przeznaczymy na konkretny cel zgodnie z poleceniem zawartym w testamencie lub umowie darowizny, płacenie podatku może nie być konieczne. Niektórzy eksperci komentują, że jest to rewolucja w sferze podatku od spadków i darowizn.

Czytaj dalej

Koszty uzyskania przychodu twórców

Koszty uzyskania przychodu definiuje się jako koszty, które twórca ponosi w związku z pozyskaniem przychodu – natomiast nie określa się dokładnie, co wchodzi w skład tych kosztów. Koszty uzyskania przychodu można odliczyć od podatku. Możliwość taka jest niezależna od rodzaju umowy.

Czytaj dalej

Rekordowy wzrost płacy minimalnej w 2019 r.

W 2019 roku zapowiadany jest rekordowy wzrost płacy minimalnej. Ma ona wzrosnąć o 117 zł i wynosić ma 2217 zł brutto oraz 14,50 zł za godzinę dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Niestety kwota ta nie satysfakcjonuje ani pracodawców, ani związków zawodowych.

Czytaj dalej

Co dalej z nowym kodeksem pracy?

Od dłuższego czasu mówiono o projekcie nowego kodeksu pracy. Niektóre jego planowane zapisy wzbudziły znaczne kontrowersje. Okazuje się, że jego wprowadzenie jest bardzo wątpliwe – a przynajmniej nie nastąpi w aktualnej kadencji Sejmu.

Czytaj dalej

Kary UOKiK dla firm wprowadzających konsumentów w błąd

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmy sprzedające towary podczas prezentacji i pokazów. Urząd stara się unormować rynek zakupów na prezentacjach. Między innymi dlatego wydano sześć decyzji. Na pięć przedsiębiorstw nałożono kary na łączną kwotę niemal pół miliona złotych.

Czytaj dalej

Handel w niedzielę – aktualna decyzja

Od dłuższego czasu trwają spory wokół proponowanego ograniczenia handlu w niedzielę. W ubiegłym roku pojawił się projekt zakazu handlu w znacznej większości placówek we wszystkie niedziele (poza kilkoma w roku).Obecnie rząd wznowił prace nad projektem, lecz jego wprowadzenie ma wyglądać inaczej niż pierwotnie zakładano.

Czytaj dalej

Walka z szarą strefą

Wprowadzony w kwietniu 2017 roku pakiet przewozowy to dopiero początek walki rządu z wyłudzeniami i oszustwami. Zakłada on konieczność rejestrowania drogowych przewozów w elektronicznym rejestrze. Niedokonanie wymaganych zgłoszeń skutkuje nałożeniem kar na zobowiązane podmioty.

Czytaj dalej

Ustawa o elektromobilności

Branża elektromobilności dopiero stawia pierwsze kroki w polskich realiach. Jej rozwój może przyspieszyć za sprawą ustawy, której projekt jest już przygotowywany. Chodzi o zwiększenie liczby samochodów elektrycznych na polskich drogach. Pojazdów takich jest obecnie nieco ponad 1600. Najbliższe dwa lata mają przynieść podwojenie tej liczby.

Czytaj dalej

Plany zmian w prawie karnym

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje znaczące zmiany dotyczące prawa karnego. Pierwsza z nich dotyczy przedawnienia najpoważniejszych przestępstw – tych zagrożonych karą dożywocia. Ograniczenia czasowe ich dotyczące mają zostać zniesione. Oznacza to, że będzie można w nieskończoność prowadzić śledztwo przeciwko osobom podejrzanym.

Czytaj dalej