Aktualności

Tarcza antykryzysowa 3.0

Wiele sektorów gospodarki zostało praktycznie unieruchomionych w czasie pandemii, przez co rząd zmuszony jest do podejmowania szybkich działań. W sejmie uchwalono więc kolejną odsłonę tzw. tarczy antykryzysowej, bowiem do projektu zostało zgłoszonych aż 72 poprawek. Jakie branże dostaną wsparcie od państwa?

Czytaj dalej

Tarcza antykryzysowa – główne założenia

Rząd wdrożył już regulacje związane z pierwszą wersją tarczy antykryzysowej, które mają na celu pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać kryzys związany z epidemią koronawirusa. Regulacje zmieniają się jak w kalejdoskopie, więc założenia opisane w tekście są aktualne na dzień 7 kwietnia 2020 r.

Czytaj dalej

Niekorzystna zmiana przepisów podatkowych od kwietnia

Ministerstwo Finansów chce zmienić panującą od ćwierć wieku lat zasadę, według której nowelizacje podatkowe nie mogą wchodzić w życie w środku roku.

Czytaj dalej

Czym jest ulga na złe długi?

Ulga za złe długi przysługuje podatnikom, którzy w terminie nie otrzymają płatności za fakturę. Mogą oni mimo tego odzyskać podatek VAT od przeterminowanych należności.

Czytaj dalej

Płaca minimalna bez dodatku stażowego?

To przesądzone. Już od 1 stycznia 2020 roku ustawa o wynagrodzeniu minimalnym zostanie zmieniona! Dodatek stażowy przestanie być wliczany w płacę minimalną. Długoletni pracownicy w końcu zostaną docenieni. Projekt uwzględniający zmiany w ustawie został przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Czytaj dalej

Kontrola ruchu drogowego – zmiany w przepisach już od listopada!

Czas na zmiany. 7 listopada 2019 – dzień, w którym zaczynają obowiązywać nowe przepisy. Rewolucje dotyczą kontroli ruchu drogowego. Kto od tego chwili może kontrolować Twój pojazd? Czy możesz zostać zaproszony do radiowozu podczas kontroli? Plomba, która zabezpiecza ładunek – kto może ją zdjąć? Dowiedz się jakie zmiany weszły w życie w listopadzie 2019 roku.

Czytaj dalej

Ustawa o doręczeniach elektronicznych

Czeka nas rewolucja w doręczaniu listów. Będzie to spore ułatwienie przede wszystkim w kontaktach urzędów z obywatelami.

Czytaj dalej

Ograniczenie egzekucji z nieruchomości – projekt ustawy antylichwiarskiej

W czerwcu bieżącego roku trafił do Sejmu projekt ustawy antylichwiarskiej. W projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Finansów znalazł się zapis, który przewiduje zmiany licytacji nieruchomości za długi.

Czytaj dalej

Zmiany dotyczące zwolnień z pracy

Dzięki nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego powrót do pracy po bezprawnym zwolnieniu pracownika będzie dla niego łatwiejszy. Pracodawcy są z tej zmiany niezadowoleni, lecz to bardzo dobra wiadomość dla pracowników.

Czytaj dalej

Sankcje za brak segregacji śmieci

Segregacja śmieci nadal nie jest w naszym kraju przestrzegana w takim stopniu jak w krajach zachodnich, ale za jej brak właściwie nie ma żadnych konsekwencji. Rząd chce z tym walczyć i wprowadza sankcje dla tych, którzy śmieci nie segregują.

Czytaj dalej