Czy zmiana czasu zostanie zlikwidowana?

Flynt/bigstockphoto.com

Od 4 lipca do 16 sierpnia mieszkańcy Unii Europejskiej mogli głosować w ankiecie zainicjowanej przez Komisję Europejską i wypowiedzieć się, czy chcą likwidacji zmiany czasu, czy jednak utrzymania dotychczasowych przepisów. Ostatnio opublikowano wstępne wyniki ankiety. Okazało się, że spośród 4,6 mln głosujących mieszkańców UE ponad 80 proc. opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu.

Jednak trochę potrwa, zanim pojawią się konkretne ustalenia. Ostateczne wyniki głosowania mają być opublikowane w ciągu kilku tygodni. Violeta Bulc, komisarz do spraw transportu, zapowiedziała, że zostanie przygotowany wniosek ustawodawczy do Parlamentu Europejskiego i Rady. Najbliższa zmiana czasu, z 27 na 28 października, jeszcze dojdzie do skutku. Nie wiadomo jeszcze, czy pozostaniemy przy czasie letnim, czy zimowym.

Zmiana czasu w niektórych krajach ma długoletnią tradycję – została wprowadzona już na początku XX wieku. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w latach międzywojennych, lecz stale obowiązuje od 1977 r. Jej celem było bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego, które miało prowadzić do oszczędności energii elektrycznej.

Kwestia ta budzi jednak wiele kontrowersji. Ostatnio wskazuje się, że zmiana ma wiele wad, a zalety są wątpliwe. Wpływ lepszego wykorzystania światła słonecznego w dzisiejszych czasach nie jest tak bardzo odczuwalny, gdyż wiele urządzeń zużywających energię elektryczną i tak pracuje przez całą dobę. Poza tym powoduje ona utrudnienia związane z organizacją różnego rodzaju harmonogramów (np. rozkładów jazdy pociągów). Wymaga również dostosowywania systemów informatycznych do zmiany godziny. Występują zwłaszcza problemy z systemami bankowości elektronicznej, dlatego są one wtedy czasowo wyłączane.

Szczególną wadą zmiany czasu jest niekorzystny wpływ na samopoczucie ludzi. Wielu z nas skarży się na zmęczenie i problemy z zasypianiem co najmniej przez kilka pierwszych dni po przestawieniu zegarków. W przypadku osób mających jakiekolwiek zaburzenia zasypiania i rytmu okołodobowego problemy te utrzymują się znacznie dłużej. To z kolei prowadzi do rozkojarzenia i zaburzeń koncentracji uwagi. Ma ono niekorzystny wpływ na wydajność pracy, a w przypadku niektórych zawodów (kierowcy, operatorzy maszyn, pracownicy ochrony zdrowia) może być wręcz niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.