Dłuższa żywotność sprzętów – planowane nowe przepisy

Olivier Le Moal/bigstockphoto.com

Planowane starzenie (ang. planned obsolescence) to wszelkie strategie producentów, mające na celu skrócenie przydatności sprzętów do użytku i ich prawidłowego działania, tak aby po określonym czasie nie nadawały się one do naprawy lub stała się ona nieopłacalna. W efekcie tego konsumenci są zmuszeni do kupowania coraz to nowych urządzeń. Jednak Parlament Europejski pracuje nad przepisami, które mają ukrócić te praktyki.

Do pierwszych przykładów planowanego starzenia należały żarówki o określonym czasie żywotności, znacznie krótszym od możliwego do osiągnięcia. Inne często spotykane sytuacje tego typu to np. urządzenia AGD psujące się tuż po okresie gwarancji (wynoszącym zwykle 2-3 lata), drukarki, które są wciąż sprawne, ale nie można już kupić pasującego tuszu, gdyż został wycofany z produkcji, telefony z bateriami nie dającymi się wymienić, czy też wysokie ceny części zamiennych.

Producenci sprzętów elektronicznych zwykle nie przyznają się do stosowania planowanego starzenia. Jednak niejeden z nas doświadczył, jak to działa w praktyce. Przy tym wielu z nas ma porównanie do trwałości urządzeń wyprodukowanych wiele lat temu – w niektórych domach stoją przedwojenne maszyny do szycia czy pralki wirnikowe z lat 70., które działają do dzisiaj.

Planowane starzenie nie tylko jest niedogodnością dla konsumentów i naraża ich na wydatki. Działa także bardzo niekorzystnie na środowisko naturalne, gdyż przyczynia się do zwiększenia ilości odpadów i zużywania większej ilości zasobów do produkcji nowych urządzeń. Dlatego Parlament Europejski zdecydował, że należy opracować przepisy, które skłonią producentów do przedłużenia żywotności sprzętów i zastosowania w nich rozwiązań umożliwiających naprawę. Propozycje konkretnych zmian mają zostać przedstawione wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *