E-sądy: kiedy swoich praw można dochodzić przez internet?

E-sąd, kiedy założyć sprawę przez internet

Chociaż większość z nas wie o istnieniu e-sądów, to jednak nie wszyscy potrafią określić, czym tak naprawdę zajmują się te jednostki. Warto więc sprawdzić, kiedy są przydatne i w jaki sposób skorzystać z nich mogą obywatele.

E-sądy to opcja dość nowa, jednak zadomowiła się w Polsce na tyle, że warto bliżej się jej przyjrzeć i sprawdzić, w jakich sytuacjach może okazać się pomocna. Z założenia, e-sądy mają być rozwiązaniem dogodnym dla wszystkich tych, którzy chcą ubiegać się o zwrot niewielkich należności. Można tu zgłaszać sprawy, takie jak zaleganie z rachunkami za media czy za faktury opiewające na niezbyt duże kwoty. W ten sposób obie strony mają szansę szybciej rozwiązać problem, natomiast sądy stacjonarne są odciążone i mają więcej czasu na zajęcie się poważniejszymi sprawami.

Jeśli dług zostanie zgłoszony do e-sądu, wnoszący sprawę może liczyć na to, że jednostka rozpocznie elektroniczne postępowanie upominawcze. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość ubiegania się w ten sposób o uregulowanie zadłużenia pojawia się wyłącznie w przypadku, gdy termin uiszczenia należności minął nie dawniej niż na przestrzeni ostatnich 3 lat. W razie przedawnienia sprawy, e-sąd nie zajmie się nią.

Zgłoszenie sprawy do e-sądu przebiega niemal identycznie, jak w siedzibie sądu. Należy podać te same dane, a główną różnicą jest fakt, że najpierw trzeba założyć konto na stronie e-sad.gov.pl. Dopiero później można złożyć wniosek zgodnie z wytycznymi, które będą pojawiały się na każdym etapie wypełniania formularza. Zanim jednak wniosek zostanie rozpatrzony, należy wpłacić 1,25% wartości przedmiotu sporu. Po dokonaniu wpłaty, e-sąd zapozna się ze zgłoszeniem. Jeśli zostanie ono przyjęte, to pozwany otrzyma powiadomienie z nakazem zapłaty zaległości. Zwykle przychodzi ono tradycyjną pocztą.

Pozwany jest zobowiązany do dokonania płatności w ciągu 2 tygodni od momentu otrzymania pisma. Musi przy tym ponieść także wszystkie pozostałe koszty całej sprawy. Pozwany ma jednak prawo do odwołania się od decyzji e-sądu. W takiej sytuacji może powiadomić o tym elektronicznie lub wysyłając pocztą stosowne oświadczenie, które zostanie rozpatrzone przez e-sąd. Na tym kończy się jednak rola e-sądu. Przy zgłoszeniu sprzeciwu, sprawa trafia na prawdziwą wokandę.

Jeden komentarz

  1. oburzony obywatel pisze:

    Sądy powinny rozpatrywać również oszustów udzielających pożyczek bez umów zgodnych z KC a dopiero karać dłużnika bez zawartej umowy. Taka działalność powinna być zakazana z urzędu ,a nie karanie oszukanego dłużnika .Mamy dość bezprawia po 1990 roku w Polsce. Po prostu mafia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.