Hotel, motel, pensjonat… – jaka jest różnica?

hadrian/bigstockphoto.com

Gdy szukamy noclegu na wyjazd, możemy natknąć się na różne nazwy obiektów turystycznych. Rozróżnienie między nimi jest kwestią standardu i wielkości, ale też często grupy docelowej, do której jest skierowana oferta. Niektóre obiekty turystyczne są zdefiniowane w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych i muszą spełniać określone wymogi. Przedstawiamy pokrótce najważniejsze różnice między nimi.

Hotel jest z założenia przeznaczony dla bardziej wymagających odbiorców i zapewnia najwięcej prywatności. Hotele muszą mieć minimum 10 pokoi, głównie jedno- i dwuosobowych; zdarzają się hotele, w których pokoi jest kilkaset. Ustawa określa, że hotele świadczą „szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów”. Jeśli chodzi o standard, jest on zróżnicowany – od najtańszych hoteli jednogwiazdkowych, przypominających hostele, tyle że z jedno- i dwuosobowymi pokojami, aż po luksusowe obiekty pięciogwiazdkowe z komfortowymi, w pełni wyposażonymi apartamentami, dostępnymi dodatkowymi usługami, restauracją, barem, centrum konferencyjnym, spa i basenem.

Motel jest podobny do hotelu, lecz zaprojektowany przede wszystkim z myślą o klientach zmotoryzowanych. Dlatego motele znajdują się przy ruchliwych trasach i zawsze mają parkingi dla gości, a także świadczą usługi gastronomiczne. W pobliżu motelu znajduje się zwykle stacja benzynowa. Motel również powinien mieć minimum 10 pokoi, w większości jedno- i dwuosobowych.

Pensjonat to obiekt, który może być mniejszy od hotelu czy motelu (co najmniej 7 pokoi). Zapewnia całodzienne wyżywienie. Podobnie jak w przypadku hoteli, standard pensjonatów określany jest liczbą gwiazdek.

Dom wycieczkowy zgodnie z ustawą mieści co najmniej 30 pokoi. Świadczy minimalny zakres usług, gdyż nastawiony jest na samoobsługę klientów.

Schronisko młodzieżowe jest głównie przeznaczone na pobyt czasowy dla dzieci i młodzieży, choć ze schronisk mogą korzystać także inni turyści. Opłaty pobiera się za miejsce noclegowe, a nie za pokój, więc ceny są niskie. Schroniska są nastawione na samoobsługę. Pokoje są wieloosobowe, a łazienki współdzielone.

Słowo hostel może być używane w odniesieniu do schroniska młodzieżowego. Jednak wiele hosteli nie jest nastawionych głównie na pobyt dzieci i młodzieży – ich główną grupą docelową są backpackersi, czyli osoby podróżujące z plecakami. W związku z tym nie ma takich ograniczeń jak w typowych schroniskach (np. dotyczących ciszy nocnej i pory powrotu do obiektu). Hostele są tańsze od hoteli i panuje w nich bardziej swobodna atmosfera. Często spotyka się w nich pokoje wieloosobowe. Pokoje takie są przeznaczone dla większych grup albo po prostu dla osób mniej wymagających, dla których niska cena jest ważniejsza niż prywatność i które nie mają nic przeciwko nawiązywaniu nowych znajomości w podróży. Są też pokoje jedno- i dwuosobowe, ale normą jest współdzielona łazienka na korytarzu oraz wspólna kuchnia. Hostele zazwyczaj nie zapewniają posiłków – trzeba je przygotowywać we własnym zakresie. Są nastawione na samoobsługę ze strony klientów. Nie zapewniają też dodatkowych udogodnień, takich jak spa czy prywatny parking.

Ustawa o usługach turystycznych wprowadza rozróżnienie między kempingiem a polem biwakowym. Kemping jest obiektem strzeżonym, z którego mogą korzystać osoby nocujące w namiotach, przyczepach kempingowych i samochodach mieszkalnych. Kemping świadczy usługi dla klientów. Mogą tam też znajdować się stałe obiekty noclegowe (np. domki). Natomiast pole biwakowe nie jest strzeżone i nie zapewnia żadnych usług – jest to po prostu miejsce, w którym można rozbić namiot.

Spotyka się jeszcze obiekty, które nie pasują do powyższych kategorii. Botele to pływające hotele na wodzie. Są to statki bądź łodzie zaadaptowane do celów hotelowych. Z kolei wotele pełnią funkcję moteli, lecz nie spełniają wymogów prawnych dla tych obiektów (np. mają mniejszą liczbę pokoi). Nazwa „wotel” powstała, by dało się ją łatwo przekształcić w „motel”, gdy obiekt będzie dostosowany do przepisów – wystarczy… odwrócić pierwszą literę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.