Jest wyrok w sprawie słynnej „loterii BMW” od Orange

Finał loterii Orange w sądzie

Loteria sieci Orange, w której można było wygrać samochód marki BMW zachęcała klientów operatora do wysyłania drogich SMS-ów. Okazuje się jednak, że forma wiadomości była niezgodna z prawem. Sieć musi zapłacić ponad 300 tys. złotych kary.

Loteria „BMW od Orange” miała kilka edycji, jednak akurat ta druga zostanie zapamiętana przez operatora na dłużej. Na początku listopada Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wcześniejszy wyrok Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z którego wynika, że praktyki Orange były niezgodne z polskim prawem. Zarzucono im, że ewidentnie wprowadzały klientów w błąd. Usługobiorcy byli na tym stratni, ponieważ wierząc wiadomościom od operatora, wysyłali kosztujące 4,88 zł SMS-y w przekonaniu, że otrzymają samochód.

Wiadomości Orange, które trafiały do klientów operatora brzmiały jednakowo i jasno wskazywały, że warunkiem odebrania nagrody w postaci samochodu marki BMW jest wyłącznie jej potwierdzenie poprzez wysłanie SMS-a. W rzeczywistości zwrotny SMS był jednak dopiero przystąpieniem do konkursu, w którym istniała możliwość wygrania BMW. Zdaniem ekspertów z zakresu ochrony konsumentów, jak i niezawisłego Sądu Apelacyjnego, było to nieuczciwe i zaliczało się do działań z zakresu tzw. agresywnej praktyki rynkowej.

UOKiK zwrócił uwagę na loterię Orange już przed trzema laty. W 2011 r. oficjalnie poinformował, że wiadomości od operatora mają nielegalną formę, jednak spółka telekomunikacyjna odwołała się od wyroku. Najpierw zwróciła się z tym do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jednak zgodnie z przewidywaniami, stanął on po stronie urzędu. Podwójne orzeczenie o winie Orange nie było jeszcze wystarczające i mimo oczywistej winy, operator nadal starał się uniknąć odpowiedzialności.

Wyrok Sądu Apelacyjnego, który został wydany 7 listopada br. potwierdza stanowisko obu wcześniejszych podmiotów, ale jest przy tym prawomocny. Sąd podtrzymał również nałożoną wcześniej przez urząd karę pieniężną zobowiązującą Orange do zapłacenia grzywny w wysokości 338 tysięcy 572 złotych. Loteria została natomiast wstrzymana już ponad rok temu. Operator twierdzi, że wyciągnął wnioski z całej sytuacji i na razie nie planuje nowej edycji loterii. Przy okazji, rzecznik prasowy Orange przeprosił klientów, którzy poczuli się oszukani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.