Kwota wolna od podatku do zmiany

Kwota wolna od podatku

fot. bartoszzakrzewski/bigstockphoto.com

Trybunał Konstytucyjny zadecydował, że kwota wolna od podatku powinna zostać podniesiona do poziomu nie niższego niż kwota stanowiąca minimum egzystencji. Na razie jednak nie wiadomo, o którym dokładnie minimum była mowa.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie kwoty wolnej od podatku. Uznano, że jest ona obecnie za niska i należy podnieść ją do poziomu stanowiącego minimum egzystencji. Nie określono jednak dokładnie, o które minimum chodzi. Inaczej prezentuje się ono w przypadku samotnych, młodych osób, inaczej w przypadku rodzin z dziećmi, a jeszcze odmiennie w sytuacji, gdy chodzi o samotnych seniorów.

Aktualna kwota wolna od podatku to 3091 zł. Ustalono ją w 2009 r. i od tamtej pory utrzymuje się na jednakowym poziomie. Jej podniesienie będzie korzystne dla podatników, jednak z pewnością nie zadowoli polityków, a szczególnie resortu finansów. Mimo to podwyżka jest nieunikniona. Sędziowie uznali, że to wręcz niedopuszczalne, aby nawet najubożsi obywatele musieli płacić podatki za otrzymane dobra, chociaż później otrzymają je od państwa z powrotem, tyle że w postaci zasiłków socjalnych.

Warto dodać, że jeszcze przed wyrokiem TK, podniesienie kwoty wolnej od podatku poparł także Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast o zasadności wprowadzenia minimum egzystencji, jako podstawy do wyliczania kwoty wolnej od podatku, mówili już przed kilkoma miesiącami członkowie Ruchu Palikota. Prawo i Sprawiedliwość, podczas swojej kampanii wyborczej, obiecywało podniesienie progu do 8 tysięcy złotych.

TK dał politykom sporo czasu na rozwiązanie problemu zbyt niskiej kwoty wolnej od podatku. Nowe przepisy w tej sprawie muszą zostać przyjęte do końca listopada przyszłego roku. Wraz z tym dniem przestaną obowiązywać obecne zasady. Zaznaczono jednak, że prawo nie będzie działało wstecz i nie przewidziano możliwości ubiegania się o zwroty ani odszkodowania za poprzednie lata, w których kwota wolna od podatku była zaniżana. Nie wiadomo jeszcze, które minimum egzystencji wezmą posłowie pod uwagę podczas prac nad nowelizacją dotyczącą kwoty wolnej od podatku.

Eksperci twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem będzie zróżnicowanie tego progu i naliczanie go dla każdej sytuacji odrębnie. Dzięki temu, mógłby on być dostosowany do rzeczywistych warunków życia i realnego minimum egzystencji poszczególnych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.