Nowelizacja prawa budowlanego – podpisana!

Zmiany w pozwoleniach na budowe

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał długo wyczekiwaną nowelizację Prawo budowlane, która ma ułatwić wznoszenie budynków w celach prywatnych poprzez ograniczenie procedur urzędowych. Nowe zasady zaczną obowiązywać za 3 miesiące.

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane wreszcie stała się faktem. Choć mówiono od dłuższego czasu, to jednak dopiero w ubiegłym tygodniu została ona podpisana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Nowe zasady zaczną obowiązywać dokładnie 16 czerwca 2015 r.

Zgodnie z nowymi regułami, zwiększyła się liczba budynków, których wzniesienie nie wymaga uzyskania pozwolenia, a jedynie zgłoszenia zamiaru budowy. Od teraz nie będzie trzeba mieć zezwolenia na budowę ani rozbudowę domu jednorodzinnego, o ile nie będzie on wykraczał poza działkę, na której został zaprojektowany. Nie będzie też wymagana zgoda na budowę takich obiektów, jak altany, oranżerie, garaże, wiaty, o ile ich powierzchnia nie będzie przekraczała 35 mkw., a ich liczba nie będzie większa niż 2 budynki na 500 mkw. działki. W przypadku wolnostojących budynków parterowych o charakterze rekreacyjnym, mających postać nieruchomości do okresowego wypoczynku 1 obiekt o wielkości 35 mkw. może przypadać na 500 mkw.

Natomiast w przypadku obiektów wymagających pozwolenia na budowę, zniesiono termin na zawiadomienie organu o planowanym terminie rozpoczęcia budowy. Wystarczy powiadomić o nim projektanta sprawującego nadzór nad budową. Oprócz tego wszystkie prace budowlane będzie można rozpoczynać już po wydaniu decyzji, bez oczekiwania na decyzję ostateczną. Zdecydowanie ograniczone zostały również wymogi dotyczące formy projektu budowlanego. Będzie on zawierał dużo mniej elementów niż dotychczas.

Do katalogu obiektów oddawanych do użytku na podstawie zgłoszenia dołączą nowe nieruchomości, takie jak myjnie samochodowe czy parkingi. Ponadto będzie można wnieść prośbę o rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej nakładanej za dokonanie samowoli budowlanej. Ostatnią zmianą jest skrócenie czasu oczekiwania na sprzeciw ze strony administracji. W przypadku nieruchomości oddawanych do użytku na podstawie zgłoszenia, podmiot będzie miał tylko 14 dni na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń. Po upływie 2 tygodni – w razie braku uwag – będzie można rozpocząć prace.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.