Zmiana imienia i nazwiska

Każda osoba posiada przypisane do niej imię i nazwisko. Bywają jednak sytuacje, w których dzięki procedurom administracyjnym można dokonać jego zmiany.
Czytaj dalejKażda osoba posiada przypisane do niej imię i nazwisko. Bywają jednak sytuacje, w których dzięki procedurom administracyjnym można dokonać jego zmiany.
Czytaj dalejTrwająca już od przeszło 3 miesięcy wyjątkowa sytuacja związana z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie, znaczącymi zmianami w prawie wprowadzonymi wraz z kolejnymi pakietami tarczy antykryzysowej, w dużym stopniu zmodyfikowała prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Okres urlopowy, który od kilku dni trwa w najlepsze, jest świetnym pretekstem do tego, by zagłębić się […]
Czytaj dalejWłasność działki nie oznacza, że możemy nią dysponować bez ograniczeń i poza literą prawa. Roślinność, która znajduje się na terenie posesji, objęta jest szczególnym nadzorem. Kiedy można usunąć drzewo z własnej nieruchomości i jakie formalności są potrzebne? Czy można to zrobić bez zezwolenia?
Czytaj dalejSłyszał o niej każdy. Jednak nie każdy wie z czym się ona wiąże. Umowa o pracę na czas nieokreślony – najbardziej pożądany dokument każdego pracownika. Czemu? Otóż nie ma umowy, która chroniłaby pracownika bardziej, niż właśnie ta na czas nieokreślony. Podpisanie jej daje stabilność, spokój i otwiera nowe możliwości (np. umożliwia wzięcie wyższego kredytu).
Czytaj dalejTestament jest aktem ostatniej woli, w którym możemy rozdysponować cały majątek naszego życia. Jeżeli nie sporządzimy testamentu, dziedziczenie przebiegnie według ustawy, dlatego, jeżeli zależy nam na tym, jaka część mienia trafi w określone ręce, powinniśmy zatroszczyć się o sporządzenie testamentu. O czym należy pamiętać, aby był on ważny w świetle prawa?
Czytaj dalejOdziedziczenie nieruchomości w spadku nie oznacza od razu uzyskania do niej prawa własności. Szczególnie, jeśli spadek przypada kilku osobom.
Czytaj dalejDarowizna definiowana jest jako nieodpłatne przeniesienie rzeczy lub praw na inną osobę. Jest ona praktykowana zwłaszcza między krewnymi, np. w sytuacji przekazania w prezencie wartościowej rzeczy bądź większej sumy pieniędzy. Jednak w wyjątkowych przypadkach może ona zostać odwołana.
Czytaj dalejZapisanie ostatniej woli dotyczące rozporządzenia majątkiem po naszej śmierci może mieć formę testamentu notarialnego lub własnoręcznego. Jaką moc ma każdy z tych dokumentów, i czy któryś z nich łatwiej podważyć?
Czytaj dalejZgodnie z obowiązującymi przepisami, działki znajdujące się w rękach prywatnych, które zostały wydzielone na drogi publiczne, z mocy prawa mogą stać się własnością samorządu lub Skarbu Państwa. Właścicielowi działki przysługuje z tego tytułu odszkodowanie.
Czytaj dalejJeśli zamierzamy zmienić sposób użytkowania lokalu budowlanego, należy zgłosić to do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Zgłoszenia takiego dokonać można podczas wizyty w urzędzie, listownie, lub elektronicznie.
Czytaj dalejWszystkie prawa zastrzeżone