Porady prawne

Kto odpowiada za bezdomne zwierzęta?

Za łapanie bezpańskich zwierząt i zapewnienie im odpowiedniej opieki odpowiedzialna jest gmina. Obowiązek ten dotyczy nie tylko psów i kotów porzuconych, ale również tych zabłąkanych, które zgubiły się i nie potrafią wrócić do domu. Gmina powinna więc jednocześnie dbać o bezpieczeństwo bezpańskich zwierząt oraz bezpieczeństwo ludzi na ulicach.

Czytaj dalej

Zasady zbierania danych osobowych

Dane osobowe, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o ochronie danych osobowych, to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Zbieranie i przetwarzanie danych jest objęte specjalnymi procedurami.

Czytaj dalej

Prawo cytatu

Można zwięźle napisać, że prawo cytatu to możliwość zamieszczenia w swoim własnym dziele, części rozpowszechnionych utworów innych twórców. Można nieraz wykorzystać nawet cały utwór, jeśli jest on tak zwaną krótką formą, a przede wszystkim możemy zrobić to bez zgody twórcy i bez uiszczania wynagrodzenia.

Czytaj dalej

Dozwolony użytek

Dozwolony użytek w prawie własności intelektualnej jest definiowany jako zezwolenie na korzystanie z już rozpowszechnionego utworu bez konieczności zgody właściciela praw autorskich lub patentowych pod ściśle określonymi warunkami i w ściśle określonych sytuacjach. W Polsce te warunki i sytuacje są sprecyzowane przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych w artykułach od 23 do 35.

Czytaj dalej

Opłata reprograficzna

Opłata reprograficzna jest doliczana do ceny kopiarek, skanerów, nagrywarek i innych urządzeń służących do kopiowania, a także do cen czystych nośników (np. płyt CD i papieru do kserowania). Dotyczy tych urządzeń i nośników, które są wykorzystywane do kopiowania utworów przez osoby fizyczne. Chodzi tu o tzw. dozwolony użytek – kopiowanie legalnie pozyskanych utworów do własnych […]

Czytaj dalej

Partnerstwo publiczno-prywatne

Post Image

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to jedna z możliwości realizacji zadań publicznych. Instytucja ta opiera się na współpracy pomiędzy jednostką publiczną, należącą do administracji rządowej czy samorządowej, a podmiotem prywatnym, działającym w sferze usług publicznych i na podstawie długoterminowej umowy o charakterze komercyjnym.

Czytaj dalej

BlaBlaCar – czy wspólne podróżowanie jest zgodne z prawem?

Post Image

Carpooling, czyli idea wspólnych przejazdów, cieszy się u nas coraz większą popularnością. Z  BlaBlaCar każdego miesiąca korzysta ponad milion osób. Nic w tym dziwnego – podróżowanie w taki sposób jest tańsze, szybsze oraz bardziej komfortowe od tradycyjnych form. Jednak czy idea współdzielenia kosztów podróżowania bez odprowadzenia podatku jest zgodna z prawem? Temat ten bierzemy pod […]

Czytaj dalej

Nękanie lokatorów

Post Image

Media już wielokrotnie podejmowały temat właścicieli kamienic, którzy kupili je z myślą o modernizacji i sprzedaży nowych mieszkań lub wyburzeniu, a następnie postawieniu nowego budynku. Nie mogąc porozumieć się z lokatorami swoich nieruchomości, nękali ich w sposób bezpośredni, np. przez przeprowadzanie długich, niepotrzebnych remontów, usuwanie drzwi oraz okien we wspólnej część budynku czy też odcinanie […]

Czytaj dalej

Jak działa System Dozoru Elektronicznego

Post Image

System Dozoru Elektronicznego jest alternatywą w odbywaniu kary dla osób skazanych na karę pozbawienia wolności do jednego roku, po uprzednio uzyskanej zgodzie sądu penitencjarnego. Odbywanie takiej kary w więzieniu jest z pewnością dolegliwością surowszą i wiąże się z nią bezwzględna izolacja skazanego, jednak polskie prawo dopuszcza również odbycie jej w łagodniejszej postaci.

Czytaj dalej

Jak zgłosić reklamację używanego auta?

Post Image

Osoby kupujące samochody używane często tkwią w przekonaniu, że taka transakcja obarczona jest wyższym ryzykiem niż zakup auta prosto z salonu, a to z powodu braku prawa do reklamacji. Nie jest to jednak myślenie słuszne, gdyż kupującemu auto używane również przysługuje takie uprawnienie

Czytaj dalej