Porady prawne

Czym jest klauzula niedozwolona?

Czym są klauzule abuzywne, zwane inaczej niedozwolonymi? Gdzie mogą występować i jakie są konsekwencje ich stosowania? Klauzula abuzywna to niedozwolona klauzula umowna, niewiążąca na podstawie art. 385 § 1 Kodeksu cywilnego. Czyli inaczej mówiąc taka, która nie została indywidualnie uzgodniona z konsumentem, nie miał on wpływu na jej treść, natomiast klauzula określa jego prawa oraz […]

Czytaj dalej

Zbieranie grzybów – kiedy grozi mandat?

Końcówka lata i początek jesieni to najlepszy czas na grzybobranie. Polskie lasy zapełniają się wtedy amatorami zbierania grzybów. Każdy marzy, aby wrócić do domu z koszem pełnym borowików, maślaków czy podgrzybków. Nim jednak wybierzemy się do lasów na jak najbardziej legalne grzybobranie (zgodnie z polskim prawem), warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują podczas zbierania grzybów i […]

Czytaj dalej

Spadkobierca a prywatność spadkodawcy

Spadkobierca razem ze spadkiem dziedziczy dostęp do wyciągu rachunkowego spadkobiercy, co umożliwia mu poznanie jego zwyczajów, trybu życia, a czasem informacji, które miały pozostać tajemnicą. A banki historię rachunku bez większych problemów udostępniają.

Czytaj dalej

Zmiana imienia i nazwiska

Każda osoba posiada przypisane do niej imię i nazwisko. Bywają jednak sytuacje, w których dzięki procedurom administracyjnym można dokonać jego zmiany.

Czytaj dalej

Prawo do urlopu a pandemia

Trwająca już od przeszło 3 miesięcy wyjątkowa sytuacja związana z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie, znaczącymi zmianami w prawie wprowadzonymi wraz z kolejnymi pakietami tarczy antykryzysowej, w dużym stopniu zmodyfikowała prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Okres urlopowy, który od kilku dni trwa w najlepsze, jest świetnym pretekstem do tego, by zagłębić się […]

Czytaj dalej

Drzewo na działce – kiedy i jak można usunąć?

Własność działki nie oznacza, że możemy nią dysponować bez ograniczeń i poza literą prawa. Roślinność, która znajduje się na terenie posesji, objęta jest szczególnym nadzorem. Kiedy można usunąć drzewo z własnej nieruchomości i jakie formalności są potrzebne? Czy można to zrobić bez zezwolenia?

Czytaj dalej

Umowa o pracę na czas nieokreślony – co musisz wiedzieć?

Słyszał o niej każdy. Jednak nie każdy wie z czym się ona wiąże. Umowa o pracę na czas nieokreślony – najbardziej pożądany dokument każdego pracownika. Czemu? Otóż nie ma umowy, która chroniłaby pracownika bardziej, niż właśnie ta na czas nieokreślony. Podpisanie jej daje stabilność, spokój i otwiera nowe możliwości (np. umożliwia wzięcie wyższego kredytu).

Czytaj dalej

Kiedy testament jest ważny?

Testament jest aktem ostatniej woli, w którym możemy rozdysponować cały majątek naszego życia. Jeżeli nie sporządzimy testamentu, dziedziczenie przebiegnie według ustawy, dlatego, jeżeli zależy nam na tym, jaka część mienia trafi w określone ręce, powinniśmy zatroszczyć się o sporządzenie testamentu. O czym należy pamiętać, aby był on ważny w świetle prawa?

Czytaj dalej

Jedna nieruchomość, wielu spadkobierców

Odziedziczenie nieruchomości w spadku nie oznacza od razu uzyskania do niej prawa własności. Szczególnie, jeśli spadek przypada kilku osobom.

Czytaj dalej

Czy darowiznę można odwołać?

Darowizna definiowana jest jako nieodpłatne przeniesienie rzeczy lub praw na inną osobę. Jest ona praktykowana zwłaszcza między krewnymi, np. w sytuacji przekazania w prezencie wartościowej rzeczy bądź większej sumy pieniędzy. Jednak w wyjątkowych przypadkach może ona zostać odwołana.

Czytaj dalej