Projekt „darmowy prawnik” – dla kogo?

Centrum Informacji PrawnejPolski rząd pracuje nad projektem wprowadzającym możliwość korzystania z darmowych porad prawnych. Nie będą one jednak dostępne dla wszystkich Polaków. Kto i na jakich warunkach będzie więc mógł z nich korzystać?

Podczas swojego expose nowa premier Ewa Kopacz obiecywała bezpłatny dostęp do pomocy prawnej dla tych, którzy nie są w stanie samodzielnie jej opłacić. W efekcie, rząd już pracuje nad projektem ustawy, która miałaby rzeczywiście wprowadzić taką opcję. Zgodnie z opracowywanym dokumentem, na terenie całego kraju powstać miałoby ok. 1500 punktów świadczących darmowe porady z zakresu szeroko pojętego prawa. Szczególną uwagę przykłada się do punktów mających powstać w mniejszych miasteczkach, w których odstęp do prawników jest wyjątkowo utrudniony.

Politycy zapowiadają, że na mocy ustawy w każdym powiecie miałyby powstać co najmniej dwa Centra Informacji Prawnej. Dotyczy to jednak wyłącznie tych powiatów, które liczą sobie nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. W powiatach, w których żyje więcej osób, powstawać będzie proporcjonalnie więcej placówek. Według zamierzeń rządu, na każde 25 tysięcy mieszkańców przypadać ma jedno takie centrum.

Zadaniem tego typu jednostek miałoby być świadczenie bezpłatnych porad prawnych dotyczących uprawnień oraz obowiązków spoczywających na każdej zgłaszającej się osobie w związku z jej aktualną sytuacją. Ponadto, jednostki te miałyby służyć darmową pomocą w kwestiach takich, jak choćby przygotowanie pism sądowych oraz odczytywanie i rozumienie tego typu dokumentów. Będą istniały jednak pewne ograniczenia. Prawnicy pomagający w ramach Centrum Informacji Prawnej nie będą mogli reprezentować swoich klientów przed sądem tak, jak ma to miejsce w przypadku odpłatnego korzystania z usług prawnika.

Bezpłatna pomoc prawna nie będzie jednak dostępna dla wszystkich. Projekt jasno określa, kto będzie mógł na nią liczyć. Będą to ci, którzy w ostatnim roku przed wprowadzeniem nowelizacji spełniali kryteria uprawniające ich do korzystania z pomocy społecznej. Oprócz tego, darmowe porady prawne będą przysługiwały ludziom, którzy ucierpieli wskutek nagłych zdarzeń losowych, np. katastrofy naturalnej lub awarii technicznej. Dodatkowo, będą z niej mogli korzystać kombatanci, weterani i wszystkie osoby powyżej 75. roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.