Ustawa o elektromobilności

Soifer/bigstockphoto.com

Branża elektromobilności dopiero stawia pierwsze kroki w polskich realiach. Jej rozwój może przyspieszyć za sprawą ustawy, której projekt jest już przygotowywany. Chodzi o zwiększenie liczby samochodów elektrycznych na polskich drogach. Pojazdów takich jest obecnie nieco ponad 1600. Najbliższe dwa lata mają przynieść podwojenie tej liczby.

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi jest coraz większe. Szczególnie firmy cenią sobie ten rodzaj unowocześnienia służbowej floty. Jednak brak wystarczającej liczby miejsc do ładowania sprawia, że poruszanie się e-samochodem może być bardzo kłopotliwe. Stacje ładujące znajdują się głównie w centrach dużych miast, co jest bardzo dużym ograniczeniem dla prowadzących firmy o szerszym zasięgu. Tylko zamożniejsze przedsiębiorstwa mogą póki co pozwolić sobie na samochody elektryczne, gdyż są one znacznie droższe niż auta spalinowe.

Przeprowadzone niedawno badania na wybranej grupie respondentów wykazały, że około 20 proc. Polaków rozważa zakup samochodu elektrycznego w ciągu najbliższych lat. Nad inwestycją w e-samochody zastanawia się także ponad 30 proc. polskich przedsiębiorstw. Rozwój branży może nastąpić za sprawą ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, o której dyskutuje się od kilku miesięcy. W pierwszym projekcie określono najważniejsze pojęcia związane z sektorem paliw alternatywnych, m.in. chodzi o definicję „pojazdu elektrycznego”, czy „ładowania pojazdu”. Propozycje odnośnie przepisów, jakie miałyby obowiązywać użytkowników e-pojazdów oraz operatorów sieci dystrybucyjnych mają skłonić więcej osób do zakupy ekologicznego samochodu.

Powodem do zainwestowania w branżę elektromobilności ma być też możliwość skorzystania z ulg amortyzacyjnych. W projekcie ustawy znalazły się również zapisy o niższej akcyzie na samochody elektryczne, darmowych parkingach oraz abonamencie na ładowanie u wybranego operatora. Twórcy ustawy zapowiadają, że do 2025 roku nawet połowa samochodów należących do administracji publicznej będzie elektryczna. Najprawdopodobniej ustawa o elektromobilności wejdzie w życie w styczniu 2018 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.