Fundacje rodzinne – nowa ustawa

W drugiej połowie listopada polski rząd przyjął projekt nowej ustawy dotyczącej fundacji rodzinnych. Zgodnie z opiniami ekspertów na co dzień zajmującymi się tego typu przepisami, znowelizowane prawo może pozytywnie przyczynić się do istnienia takich działalności. Czym są fundacje rodzinne oraz jaki wpływ będzie miało na nie nowo wprowadzone prawo? O tym i nie tylko, w poniższym artykule.

Założenia nowej ustawy

Po miesiącach konsultacji społecznych rząd 22 listopada bieżącego roku przyjął ostateczny projekt nowej ustawy. Sejmowe głosowanie odbyło się 1 grudnia i większością 441 głosujących udało się znowelizować obowiązujące dotychczas przepisy. Najważniejszą przyczyną wprowadzenia nowych regulacji od początku było umożliwienie firmom rodzinnym zachowania zgromadzonego majątku. Bardzo często dochodziło do sytuacji, gdzie właściciel przedsiębiorstwa, będąc w podeszłym wieku, chciał przekazać wszystkie udziały swojej firmy danej osobie. Niestety nie zawsze przepisy pozwalały mu na pełną dowolność. Przepisy o tzw. zachowku dają możliwość prawnym spadkobiercom do domagania się części zysków lub udziałów, mimo braku chęci o dalszy rozwój firmy rodzinnej. Nowa ustawa wprowadza pojęcie fundacji rodzinnej, która mogłaby od początku istnienia firmy zarządzać jej kapitałem.

Czym jest fundacja rodzinna?

Żeby dokładnie i precyzyjnie zgłębić ten temat przyjrzyjmy się oficjalnej definicji, którą przywołuje na swojej stronie Ministerstwo Finansów. Zgodnie z nią fundacja rodzinna to instytucja tworzona z myślą o firmach rodzinnych. Natomiast firmy rodzinne to przede wszystkim uznana w danym regionie marka, która znana jest ze swojej uczciwości, jakości oraz dbałości w kontaktach z pracownikami i klientami. Podczas prowadzenia działalności rodzinnej warto pomyśleć o założeniu fundacji, która byłaby gwarantem przekazania zgromadzonego przez właściciela kapitału jego potomkom. Fundacja rodzinna miałaby być swoistym zabezpieczeniem kapitału firmy na wypadek np. śmierci jej obecnego właściciela. Dzięki temu, że to fundacja zarządzałaby jego majątkiem, nikt nie mógłby wywłaszczyć pieniędzy za granicę. To bardzo istotne z punktu widzenia państwa, ponieważ jak zaznacza Ministerstwo Finansów, w Polsce obecnie jest ponad 800 tys. firm rodzinnych, które generują roczne zyski o wartości 322 mld zł.

Inne ważne udogodnienia

Oprócz założenia fundacji rodzinnej nowa ustawa wprowadza szereg innych udogodnień dla właścicieli firm rodzinnych. Jednym z nich jest neutralność podatkowa, która pozwala na zwolnienie od podatku dochodowego wszelkich świadczeń przechodzących wewnątrz fundacji na rzecz jej beneficjentów oraz najbliższej rodziny. Co ważne, wszyscy ci beneficjenci muszą być jednocześnie jednymi z fundatorów fundacji, w innym przypadku zapłacą podatek od przychodu w wysokości 15%, co i tak jest obniżeniem jego wartości z poprzedniej, która wynosiła 32%. Zmiany dotyczyć będą też prawa do zachowku. Od teraz zachowek będzie mógł być rozłożony na raty, a nawet zostać odroczony w czasie. Zgodnie z nową ustawą przy jego obliczaniu nie będzie się brało pod uwagę funduszu założycielskiego fundacji rodzinnej, który został wniesiony co najmniej 10 lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.