Kiedy możliwa jest eksmisja?
Eksmisja niemal zawsze dotyczy osób, które korzystają z lokalu, nie mając przy tym do niego żadnego tytułu prawnego. Lokator, który utracił prawo do korzystania z mieszkania, jest zobowiązany do niezwłocznego wyprowadzenia się z niego.
Kto może złożyć wniosek o eksmisję?
Zazwyczaj odbywa się to dobrowolnie. Kiedy lokator celowo kontynuuje bezprawne zamieszkiwanie, to wówczas jedynym sposobem na dochodzenie praw właściciela jest wystąpienie na drogę sądową z powództwem o przymusowe opróżnienie lokalu. Z tego rodzaju żądaniem może wystąpić zarówno właściciel wynajmowanego mieszkania, jak i inne upoważnione do tego osoby, np. współlokator. Wniosek o eksmisję może złożyć także lokator lub właściciel mieszkania w tym samym budynku, gdy mamy do czynienia z rażącym i uporczywym łamaniem porządku domowego, utrudniającym korzystanie z innych lokali znajdujących się w budynku.
Sprawami o eksmisję zajmują się właściwe dla miejsca zamieszkania pozwanego sądy rejonowe. Za pozew o przymusowe pozbycie się niechcianego lokatora zapłacimy 200 zł.
Najczęstszą przyczyną wypowiedzenia umowy o odpłatne korzystanie z lokalu jest zaleganie z opłatami czynszowymi. Lokator musi się także liczyć z wypowiedzeniem umowy najmu, kiedy rozporządza danym mieszkaniem bez wymaganej zgody właściciela (podnajmuje je bądź oddaje do bezpłatnego użytkowania osobom trzecim) lub stosuje przemoc wobec rodziny.
Kogo można eksmitować?
Eksmisja na bruk dotyczy osób, które:
- nie należą do grupy objętej ustawą o ochronie lokatorów, zapewniającej prawa do lokalu socjalnego,
- dewastują lokal lub stosowały przemoc w stosunku do swojej rodziny,
- zostały eksmitowane z mieszkania, do którego nie miały żadnego tytułu prawnego (zajęły go samowolnie),
- zawarły umowy najmu na wolnym rynku nie wcześniej niż w 2006 roku (wówczas weszła w życie nowelizacja ustawy).
Niechcianego lokatora można eksmitować na bruk dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądowego oraz za pośrednictwem komornika. W innym przypadku lokator może wystąpić do sądu rejonowego z powództwem o ochronę naruszonego posiadania.
Osoba bezprawnie zajmująca lokal musi go opuścić zaraz po wydaniu wyroku eksmisyjnego. Eksmisja na bruk niemal zawsze przeprowadzana jest przez komornika sądowego zgodnie z wcześniej ustalonym terminem. Organy egzekucyjne często muszą także stosować środki przymusu w postaci pomocy policji.
Jeśli dany lokator uważa, że powinien dostać prawo do innego lokalu, to może wnieść skargę na czynność komornika do sądu maksymalnie do siedmiu dni od powiadomienia go na piśmie, że będzie przeprowadzona eksmisja.
Kiedy eksmisja nie jest możliwa?
Eksmisja nie dojdzie do skutku w czasie okresu ochronnego trwającego od 1 listopada do 31 marca następnego roku włącznie (wyłączając osoby skazane za znęcanie się nad rodziną ze wskazaniem miejsca do przekwaterowania).
Każdy właściciel mieszkania, który posiada zalegającego mu z czynszem lokatora musi zapoznać się z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorskich, a następnie sprawdzić kiedy możliwa jest eksmisja bez zapewnienia dłużnikowi innego schronienia.
Witam.
Chciałem zapytać czy brat może eksmitować mnie i moją rodzine z mieszkania jeżeli
mieszkam w domu 42 lata ,żona 25 lat.Ojcowie pół roku temu zapisali mu dom.Niewiem dlaczego,jakoś musiał ich przekabacić.Ja dałem materiały na podniesienie dachu,czyli pustaki,wiążbe,cegły,itd,on sobie tylko wykończył poddasze i jest ogromnym panem i władcą.Zasłania sie tym że chcąc widywać syna musi mu stworzyć lepsze warunki mieszkaniowe a ma dwa pokoje,zwykły pretekst,rodziców też nastawił przeciwko nam.Ja mam dwa pokoje i mieszka nas pięciu.Dodatkowo syn nie jest pełnoletni i córka w ciąży.Obecnie mam ciężką sytuacje finansową,komornika na zarobku,także razem z żoną mamy 2000zł.
Chxiałem zapytać czy niema czegoś takiego jak zasiedzenie czy możliwości odzyskania pieniędzy za materiały czy też nie powinien mnie spłacić.Przecież to jest wyzysk,ja czegoś takiego bym nie zrobił.Prosze o porade co w tej sytuacji robić.Przecież to jest nie sprawiedliwe.
Pozdrawiam Darek
Witam.
Chciałbym zapyiać czy ja mieszkając 42 lata w domu niemam prawa wiedzieć o tym że dom zostaje przepisany na młodszego brata w całości.Mam siostre która mieszka w innej miejscowości i też niedostała żadnej informacji.Chodzi mi o to czy nie musieliśmy podpisać żadnych dokumentów zrzeczenia się.Dość tego że dostałem eksmisje za plecami bo niebyło mnie wtedy w domu i niemiałem możliwości być na rozprawie,to dostałem pismo o eksmisji ktoś go odebrał i wrzucił do mojej skrzynki chociaż listonosz niemiał prawa pisma wręczać nikomu poza mną.
Pozdrawiam Darek
Jestem zameldowan u ojca z dwojka dzieci. Ojciec dostal eksmisje a prezes naciska nas zebysmy sie sami wymeldowali i twierdzi ze mieszkanie zastepcze sie nam nie nalezy. Czy probuje nas oszukac.
Witam. Mam pytanie dotyczące wynajmu mieszkania. Otóż wynajmujemy z mężem mieszkanie umowa na rok nie możemy wczesnej wypowiedzieć jak miesiąc przed, umowę mamy na rok do lutego, a nie chcemy już tam dłużej mieszkac,okazało się za drogie. W umowie nie ma nic co możemy zrobić my jako wynajmujący jest tylko ze jak nie zapłacimy za 2 miesiące najemca może nasz sam wyzucic i tu moje pytanie czy jak nie zapłacimy za te dwa miesiące najemca będzie dalej ściągał z nas pieniądze sądowe do końca umowy? Dodam że koszt najmu to ok1300zl a kaucja była 2000 wiem ze kaucja by przepadła ale boimy się o to czy najemca będzie zadał pieniędzy za cały rok?