Komu przysługuje adwokat z urzędu

Wszelkie sprawy toczące się na wokandzie łączą się z koniecznością poniesienia kosztów. Co zrobić, gdy nie stać nas na wynajęcie własnego adwokata? Ubieganie się o radcę prawnego z urzędu, przewidywane w polskim prawie, nie jest niestety rozwiązaniem dla każdego. Zatem kto i kiedy może starać się o pełnomocnika z urzędu?

Adwokat bądź radca prawny z urzędu najczęściej stanowi pomoc dla tych, których nie stać na pokrycie kosztów związanych z wynagrodzeniem fachowego pełnomocnika. Aby uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych lub przyznanie pełnomocnika z urzędu, należy złożyć do sądu wniosek wraz z oświadczeniem dotyczącym swojego stanu majątkowego oraz rodzinnego.

Komu przysługuje adwokat z urzędu?

Wszystkim osobom fizycznym, które wykażą, iż nie są w stanie ponieść tego rodzaju wydatków bez uszczerbku finansowego koniecznego do utrzymania siebie i rodziny.

Według prawa zwolnienie od kosztów sądowych stanowi sytuację wyjątkową, stworzoną dla ubogich osób, dla których jedyną przeszkodą w dochodzeniu swoich praw na drodze sądowej jest bardzo trudna sytuacja majątkowa. Należy pamiętać o tym, że sam fakt bycia niezamożną osobą nie stanowi wystarczającego argumentu uzasadniającego wniosek o ustanowienie obrońcy z urzędu. Aby sąd wydał zwolnienie od kosztów postępowania zgodnie z art. 117 Kodeksu postępowania cywilnego i przyznał adwokata z urzędu, musi istnieć realne zagrożenie uszczerbku w utrzymaniu rodziny oraz samego uczestnika spraw sądowych.

Jeśli powyższe warunki są spełnione, wówczas składa się wniosek, do którego dołącza się oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym, a także dochodach oraz źródłach utrzymania. Wniosek w postępowaniu cywilnym powinien zawierać takie informacje jak:

  • oznaczenie żądania (ustanowienie radcy prawnego lub adwokata z urzędu),
  • uzasadnienie wyjaśniające to, że ze względu na zawiłość danej sprawy sądowej ustanowienie pełnomocnika jest konieczne, a strona, z uwagi na jej stan majątkowy, nie jest w stanie ponieść ciężaru kosztów wynagrodzenia.

W postępowaniu przed sądem administracyjnym wniosek w całości musi być sporządzony na urzędowym formularzu. W postępowaniu karnym wystarczy samo pismo o wyznaczenie adwokata z urzędu.

Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych (w całości lub w części) można składać razem z wnioskiem o przyznanie adwokata z urzędu bądź oddzielnie. Oba wnioski są wolne od opłat sądowych.

W jakich sprawach występuje adwokat z urzędu?

Przede wszystkim w postępowaniu karnym. Prawo do obrońcy z urzędu w procedurze karnej gwarantuje Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej (art. 42 ust. 2).adwokat z urzedu

W przypadku spraw cywilnych, które dotyczą najczęściej postępowań w sądzie pracy lub w sądach rodzinnych adwokat z urzędu przyznawany jest tylko wtedy, gdy sąd to uzna za potrzebne. Pełnomocnik z urzędu prowadzący sprawy pracownicze dostępny jest dla osób całkowicie zwolnionych z kosztów sądowych i biorących udział w bardziej skomplikowanych sprawach. Osoby, które muszą stanąć przed sądem rodzinnym rzadziej uzyskują zgodę na adwokata z urzędu. Może być on przyznany w takich sprawach jak:

  • uznanie dziecka,
  • nadanie dziecku nazwiska,
  • odebranie dziecka spod opieki rodziców bądź opiekunów,
  • sprawy alimentacyjne czy też takie składane przez osoby nieletnie.

8 komentarzy

  1. emilia pisze:

    Co mowi prawo przy rozwodzie z cudzoziemcem i jaki jest podzial majatku w momencie gdzie dzieci maja 21,18 lat.

  2. hentor pisze:

    czy przysługuje adwokat z urzędu w sądzie apelacyjnym, osobie niepełnosprawnej, dorosłej, utrzymywanej tylko przez chorych rodziców (jej małżonek nie pracuje); poza tym pierwsza instancja wydała wyrok pozytywny dla osoby niepełnosprawnej.

    • marzena pisze:

      chce zlozyc pozew o rozwod z winy meza.ktory jak mu oznajmilam ze spodziewam sie dziecka wyrzocil mnie i 2naszych dzieci z domu.interwencje Policji byly czeste gdyz maz znecal sie nademna fizycznie i psychicznie.moj stan psychiczny{strach przed mezem}nie pozwoli mi na wypowiedzenie sie w sprawie gdy maz bedzie obok.czy i jak moge zlozyc wniosek o adwokata z urzedu?

  3. T. pisze:

    Marzeno musisz zeznawać na sprawie jeśli chcesz wygrać, jeśli się nad tobą mąż znęcał to zgłoś to na Policji to będzie brane podczas rozprawy rozwodowej, odnośnie adwokata z urzędu napisz pismo do Sądu – do tego sekretariatu który prowadzi Twoją sprawę rozwodową,

  4. uczestniczka pisze:

    Z życia wzięte koleś pracuje w korporacji zarabia ponad 6000 zl brutto oskarżony o zniszczenia mienia otrzymuje w ciągu 1 dnia mecenasa z urzędu. Takie to sprawiedliwe, niezawisłe sądownictwo w Polsce.

  5. ktoś pisze:

    ttt; z życia wzięte – koleś zarabiający ponAD 6000 zł oskarżony o uszkodzenie mienia składa wniosek i w ciągu 1 dnia otrzymuje mecenasa z urzędu. Sądy jak chcą to załatwiają priorytetowo.

  6. Paweł pisze:

    Mam pytanie czy przysługuje mi adwokat z urzędu do takiej sprawy gdy sąd chce mnie pozbawić broni głatkolufowej Walthera P99 6mm.
    Napisali tak IX Wydział Karny zawiadamia Pana , że posiedzenie w przedmiocie rozpoznania wniosku o orzeczenie przepadku w sprawie IXKp 386/16 a ja z tym się nie zgadzam bo pistolet ni został użyty tylko zresetować a facet chciał mnie i moją mamę zaatakować.
    Proszę o pomoc Paweł.

  7. Zdruzgotana pisze:

    Witam chcialam zapytac czy bedzie mi sie nalezal adwokat z urzedu przy sprawie o eksmisję z art11 ust2 pkt3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.