Plany zmian w prawie karnym

Kara więzienia

fot. Inked Pixels/bigstockphoto.com

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje znaczące zmiany dotyczące prawa karnego. Pierwsza z nich dotyczy przedawnienia najpoważniejszych przestępstw – tych zagrożonych karą dożywocia. Ograniczenia czasowe ich dotyczące mają zostać zniesione. Oznacza to, że będzie można w nieskończoność prowadzić śledztwo przeciwko osobom podejrzanym.

Argumentem za zniesieniem przedawnienia są niewątpliwie przypadki, gdy sprawcy morderstw uniknęli kary właśnie wskutek upływu czasu dłuższego niż 30 lat. Z kolei przeciwnicy takiego rozwiązania argumentują, że terminy przedawnienia są i tak bardzo długie. Zastanawiają się też nad celowością prowadzenia śledztwa w sprawach sprzed kilkudziesięciu lat, gdy świadkowie nieraz już nie żyją, a dowody nie są dostępne.

Obecnie obowiązujące okresy przedawnienia dla najpoważniejszych przestępstw to 30 lat w przypadku morderstwa, natomiast 20 lat w przypadku np. rozboju czy zgwałcenia. Natomiast przedawnieniu nie ulegają m.in. przestępstwa przeciw pokojowi i ludzkości oraz przestępstwa wojenne.

Inna planowana zmiana dotyczy zwolnień warunkowych. Jeśli zostanie wprowadzona, w niektórych sprawach sąd będzie mógł orzec zakaz takiego zwolnienia. Wskazuje się, że obecnie zwolnienia warunkowe są niemalże regułą i są traktowane jako coś, co się skazanemu należy – a powinny być nagrodą. Z drugiej strony sprawca skazany na dożywocie, a zarazem pozbawiony szans na zwolnienie warunkowe, nie miałby motywacji, by się poprawić. Mógłby więc np. popełniać przestępstwa w zakładzie karnym, gdyż zakładałby, że i tak nie ma nic do stracenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.