Wysokość mandatów – co się zmienia?
Wszystko wskazuje na to, że już 1 grudnia wejdą w życie zmiany w taryfikatorze opłat za wykroczenia w ruchu drogowym. Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” oprócz podwyższenia stawek mandatów zakłada również ich powiązanie z polisami OC.
Powiązanie wykroczeń z polisami
Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” zakłada wprowadzenie rozwiązań, które funkcjonują już w innych europejskich krajach. Chodzi o możliwość powiązania ubezpieczenia auta z liczbą punktów karnych. Na podstawie historii wykroczeń towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły zaproponować właścicielowi auta wyższą lub niższą składkę za OC.
Podwyższona ma być także ilość punktów, jakie dostać można za wykroczenia. Obecnie otrzymać można maksymalnie 10 punktów. Po zmianach jedno wykroczenie może skutkować otrzymaniem aż 15 punktów. Jednocześnie nie zmieni się limit, po którym kierowca może utracić prawo jazdy. Obecnie to 24 punkty dla doświadczonego kierowcy oraz 20 punktów dla osoby, która ma prawo jazdy krócej niż rok.
Wydłużony ma zostać, z jednego do dwóch lat, również czas, po jakim ulegają one wyzerowaniu.
Zmiany w wysokości mandatów
Największa zmiana dotyczy jednak wysokości mandatów. Obecnie maksymalna grzywna, jaką można otrzymać za wykroczenie drogowe, nie przekracza 5 tysięcy złotych. Po nowelizacji wysokość kary będzie mogła wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Taką kwotę zapłaci np. kierowca, który popełni wykroczenie na torach kolejowych, np. objeżdżając zapory czy wjeżdżając na tory po opuszczeniu szlabanu. W postępowaniu mandatowym możliwe będzie przyznanie maksymalnie 5 tysięcy złotych kary w przypadku pojedynczego wykroczenia, oraz 6 tysięcy w przypadku zbiegu wykroczeń.
Jazda po alkoholu może skutkować konfiskatą pojazdu, mandatem w wysokości minimum 2,5 tysiąca złotych lub karą aresztu do 30 dni. W przypadku osób nietrzeźwych, które jechały hulajnogą lub rowerem, wysokość mandatu wyniesie tysiąc złotych. Tysiąc złotych otrzymają również osoby, które kierują pojazdem bez odpowiednich uprawnień. Minimum 1,5 tysiąca złotych – mandat w takiej wysokości będzie można natomiast otrzymać za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego lub spowodowanie kolizji. Przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h ma skutkować natomiast karą pieniężna w wysokości od 1,5 tysięcy do 5 tysięcy złotych.
Jeżeli kierowca w ciągu ostatnich dwóch lat popełnił inne wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu, wysokość mandatu może zostać podwojona.