Zaostrzenie przepisów drogowych

Wykroczenie drogowe

fot. Minerva Studio/bigstockphoto.com

Kary dla kierowców już niebawem mogą być znacznie surowsze. Przepisy mają zostać zaostrzone. Ustawa w tej sprawie została przyjęta przez posłów 23 marca. Nowe regulacje wejdą w życie prawdopodobnie w czerwcu tego roku.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, dotychczasowe przepisy nie pozwalają na skuteczne ściganie sprawców wypadków, przestępstw drogowych i wykroczeń. Nowo przygotowane przepisy zaostrzają kary za przestępstwa w ruchu drogowym i wydłużają okres przedawniania się karalności wykroczeń. Ustawa wprowadza zmiany w kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń, kodeksie postępowania karnego oraz w prawie o ruchu drogowym.

Dane przedstawiane przez resort pokazują, że w 2015 roku ponad tysiąc sprawców groźnych wykroczeń nie otrzymało kary, z powodu przedawnienia ich spraw. W nowych przepisach okres ten zostanie wydłużony z dwóch do trzech lat.

Problem dotyczy także osób, które straciły prawo jazdy, a nadal siadają za kółkiem. Na prawie półtora tysiąca skazanych za jazdę bez odebranego prawa jazdy tylko cztery osoby otrzymały sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Na 112 wypadków, dla aż 26 sprawców, którzy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających zabili człowieka lub spowodowali ciężkie uszkodzenie ciała, wymierzono kary w zawieszeniu. To skłoniło do refleksji i zmian. Po wejściu w życie nowych przepisów czekają na takie osoby surowsze kary. Za spowodowanie wypadku śmiertelnego lub powodującego uszkodzenie ciała sprawca będzie mógł iść do więzienia na minimum dwa lata. Nie będzie możliwości odbywania takiej kary w zawieszeniu.

Większe kary czekają także osoby, które świadomie zmuszą policję do pościgu nie zatrzymując się na kontrolę. Sąd będzie mógł zakazać prowadzenia pojazdów na okres od jednego roku do lat 15. To duża zmiana, gdyż dzisiaj przepisy traktują to jako wykroczenie, za które grozi kara grzywny lub aresztu do 30 dni.

Dodatkowo sąd orzekający w sprawie wypadku czy wykroczenia będzie miał dostęp do danych dotyczących wcześniejszych wykroczeń oskarżonego dotyczących mandatów, punktów karnych oraz do informacji, czy wcześniej był karany i czy zatrzymywano mu prawo jazdy. Nowe regulacje dotyczą także rutynowych badań obecności alkoholu, dopalaczy oraz narkotyków w organizmie.

W nowych regulacjach bez zmian pozostaną taryfikatory oraz punkty karne. Bez zmian pozostaną także przepisy wprowadzone w 2015 roku dotyczące kierowców przyłapanych na jeździe pod wpływem alkoholu. Przepisy te obligują kierowców, którzy utracili prawo jazdy, a chcą przywrócenia uprawnień, do stosowania alkolocków. Są to blokady alkoholowe, które uniemożliwiają uruchomienie silnika, jeśli poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przez kierowcę przekroczy 0,1 mg/l, co oznacza, że we krwi jest stężenie 0,2 promila alkoholu. Obecnie prowadzenie auta wyposażonego w alkolock jest możliwe po upłynięciu minimum połowy okresu zakazanego, a dla kierowców, którzy utracili prawo jazdy dożywotnio, nastąpi to nie wcześniej, niż po dziesięciu latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.