Porady prawne

Co dalej z limitami zakupu węgla?

Limity węgla nie tak dawno wprowadzone we wszystkich skupach w naszym kraju niedługo mogą ulec zmianie. Zgodnie z informacjami podanymi przez Marka Wesołego, który w rządzie pełni funkcję pełnomocnika do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, limity mają w niedługim czasie zostać wręcz całkowicie zniesione.

Czytaj dalej

Jakich błędów nie popełniać w umowie najmu okazjonalnego?

Najem okazjonalny staje się w Polsce coraz popularniejszy. Jednym z powodów jest to, że zawierając tego typu umowę, właściciel mieszkania ma mniejszy problem z eksmisją lokatora, jeśli na przykład nie płaci on czynszu, niż w przypadku tradycyjnej umowy najmu mieszkania. Zanim jednak zawrzemy umowę najmu okazjonalnego, warto wiedzieć, jakich błędów należy unikać.

Czytaj dalej

Umowa przedwstępna – ważne informacje

Gdy po podjęciu decyzji o kupnie domu czy mieszkania nie od razu chcemy zawierać umowę kupna-sprzedaży lub z jakichś powodów nie możemy tego zrobić, idealnym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy przedwstępnej. Dla nabywcy jest ona zapewnieniem, że nieruchomość nie zostanie sprzedana komuś innemu, a dla sprzedającego stanowi gwarancję otrzymania rekompensaty finansowej, jeśli sprzedaż nie dojdzie do […]

Czytaj dalej

Czym jest klauzula niedozwolona?

Czym są klauzule abuzywne, zwane inaczej niedozwolonymi? Gdzie mogą występować i jakie są konsekwencje ich stosowania? Klauzula abuzywna to niedozwolona klauzula umowna, niewiążąca na podstawie art. 385 § 1 Kodeksu cywilnego. Czyli inaczej mówiąc taka, która nie została indywidualnie uzgodniona z konsumentem, nie miał on wpływu na jej treść, natomiast klauzula określa jego prawa oraz […]

Czytaj dalej

Zbieranie grzybów – kiedy grozi mandat?

Końcówka lata i początek jesieni to najlepszy czas na grzybobranie. Polskie lasy zapełniają się wtedy amatorami zbierania grzybów. Każdy marzy, aby wrócić do domu z koszem pełnym borowików, maślaków czy podgrzybków. Nim jednak wybierzemy się do lasów na jak najbardziej legalne grzybobranie (zgodnie z polskim prawem), warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują podczas zbierania grzybów i […]

Czytaj dalej

Spadkobierca a prywatność spadkodawcy

Spadkobierca razem ze spadkiem dziedziczy dostęp do wyciągu rachunkowego spadkobiercy, co umożliwia mu poznanie jego zwyczajów, trybu życia, a czasem informacji, które miały pozostać tajemnicą. A banki historię rachunku bez większych problemów udostępniają.

Czytaj dalej

Zmiana imienia i nazwiska

Każda osoba posiada przypisane do niej imię i nazwisko. Bywają jednak sytuacje, w których dzięki procedurom administracyjnym można dokonać jego zmiany.

Czytaj dalej

Prawo do urlopu a pandemia

Trwająca już od przeszło 3 miesięcy wyjątkowa sytuacja związana z pandemią koronawirusa, a co za tym idzie, znaczącymi zmianami w prawie wprowadzonymi wraz z kolejnymi pakietami tarczy antykryzysowej, w dużym stopniu zmodyfikowała prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Okres urlopowy, który od kilku dni trwa w najlepsze, jest świetnym pretekstem do tego, by zagłębić się […]

Czytaj dalej

Drzewo na działce – kiedy i jak można usunąć?

Własność działki nie oznacza, że możemy nią dysponować bez ograniczeń i poza literą prawa. Roślinność, która znajduje się na terenie posesji, objęta jest szczególnym nadzorem. Kiedy można usunąć drzewo z własnej nieruchomości i jakie formalności są potrzebne? Czy można to zrobić bez zezwolenia?

Czytaj dalej

Umowa o pracę na czas nieokreślony – co musisz wiedzieć?

Słyszał o niej każdy. Jednak nie każdy wie z czym się ona wiąże. Umowa o pracę na czas nieokreślony – najbardziej pożądany dokument każdego pracownika. Czemu? Otóż nie ma umowy, która chroniłaby pracownika bardziej, niż właśnie ta na czas nieokreślony. Podpisanie jej daje stabilność, spokój i otwiera nowe możliwości (np. umożliwia wzięcie wyższego kredytu).

Czytaj dalej