Aktualności

Co dalej z limitami zakupu węgla?

Limity węgla nie tak dawno wprowadzone we wszystkich skupach w naszym kraju niedługo mogą ulec zmianie. Zgodnie z informacjami podanymi przez Marka Wesołego, który w rządzie pełni funkcję pełnomocnika do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, limity mają w niedługim czasie zostać wręcz całkowicie zniesione.

Czytaj dalej

Co się zmieni w prawie pracy?

Rok 2023 przyniesie istotne zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja wprowadza m.in. regulacje kwestii związanych z pracą zdalną, zmiany w urlopach, wyższe wynagrodzenie minimalne, wyższe diety za podróże służbowe czy dodatkowe przerwy w pracy.

Czytaj dalej

Fundacje rodzinne – nowa ustawa

W drugiej połowie listopada polski rząd przyjął projekt nowej ustawy dotyczącej fundacji rodzinnych. Zgodnie z opiniami ekspertów na co dzień zajmującymi się tego typu przepisami, znowelizowane prawo może pozytywnie przyczynić się do istnienia takich działalności. Czym są fundacje rodzinne oraz jaki wpływ będzie miało na nie nowo wprowadzone prawo? O tym i nie tylko, w […]

Czytaj dalej

Rękojmia i gwarancja konsumencka – co się zmieni?

Bieżący rok to okres zmian w prawie, które znacząco wpływają na działalność sprzedawców stacjonarnych oraz z sektora e-commerce. Zmiany te stanowią efekt implementowania w Polsce tzw. dyrektywy towarowej, która istotnie modyfikuje dotychczasowe zasady rozpatrywania reklamacji składanych przez konsumentów. Co dokładnie się zmieni?

Czytaj dalej

Księgi wieczyste – nowe przepisy

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która ma rozszerzyć uprawnienia notariuszy i skrócić czas oczekiwania na uzyskanie wpisu w księdze wieczystej. 4 października br. rząd przyjął ten projekt.

Czytaj dalej

Zmiana definicji chodnika – co to oznacza dla kierowców?

Chodnik nie będzie już tym samym chodnikiem co kiedyś, ale tylko w definicji. Od 21 września obowiązywać będą nowe przepisy w prawie drogowym i jednocześnie zmianie ulegnie definicja chodnika. Od tego momentu chodnik przeznaczony będzie wyłącznie dla pieszych, więc może pojawić się wiele sytuacji, które w świetle nowych praw będą oznaczały mandat. Co zatem dokładnie […]

Czytaj dalej

Banki przegrywają w sądach z frankowiczami

Procesy frankowiczów z bankami w ostatnim półroczu znacznie przyspieszyły. W tym okresie zapadło ponad 4 tys. wyroków i przeważająca większość (3917) wygrali kredytobiorcy, a tylko 117 banki. Sprawiedliwość stoi po stronie frankowiczów, a zgodnie z orzeczeniami sądów umowy są nieważne.

Czytaj dalej

Pakiet Fit for 55 – na czym polega?

Troska o środowisko staje się coraz ważniejsza zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Emisja gazów cieplarnianych to jeden z najważniejszych problemów kryzysu ekologicznego, ponieważ jej skutki odczuwa dziś każdy z nas. Przerzucanie odpowiedzialności za tego typu zanieczyszczenia na konsumentów jest nie tylko niesprawiedliwe, ale i mało efektywne. Zdaniem władz Unii Europejskiej tylko nowy pakiet […]

Czytaj dalej

Jakie zmiany wprowadza dyrektywa Omnibus?

Od soboty 28 maja obowiązuje tzw. dyrektywa Omnibus, mająca na celu zwiększenie ochrony prac konsumentów w handlu internetowym. Reguluje ona bowiem zasady działalności e-commerce i nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Nowe przepisy oznaczają m.in. koniec ze sztucznym podwyższaniem cen, fałszywymi opiniami czy produktami podwójnej jakości.

Czytaj dalej

Zniesienie obostrzeń pandemicznych w Polsce

Nieco ponad dwa lata Polacy żyli w nowej, pandemicznej rzeczywistości, w której trzeba było zaakceptować narzucone przez rząd obostrzenia. Wszystkie wprowadzone nakazy dobiegły jednak końca w dniu 28 marca 2022, gdy ogłoszono zniesienie obowiązku noszenia maseczek, które były zdecydowanie uciążliwe dla Polaków. Osoby niezaszczepione nie muszą też już wykonywać testu przy powrocie do Polski z […]

Czytaj dalej