Aktualności

Pakiet Fit for 55 – na czym polega?

Troska o środowisko staje się coraz ważniejsza zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Emisja gazów cieplarnianych to jeden z najważniejszych problemów kryzysu ekologicznego, ponieważ jej skutki odczuwa dziś każdy z nas. Przerzucanie odpowiedzialności za tego typu zanieczyszczenia na konsumentów jest nie tylko niesprawiedliwe, ale i mało efektywne. Zdaniem władz Unii Europejskiej tylko nowy pakiet […]

Czytaj dalej

Jakie zmiany wprowadza dyrektywa Omnibus?

Od soboty 28 maja obowiązuje tzw. dyrektywa Omnibus, mająca na celu zwiększenie ochrony prac konsumentów w handlu internetowym. Reguluje ona bowiem zasady działalności e-commerce i nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Nowe przepisy oznaczają m.in. koniec ze sztucznym podwyższaniem cen, fałszywymi opiniami czy produktami podwójnej jakości.

Czytaj dalej

Zniesienie obostrzeń pandemicznych w Polsce

Nieco ponad dwa lata Polacy żyli w nowej, pandemicznej rzeczywistości, w której trzeba było zaakceptować narzucone przez rząd obostrzenia. Wszystkie wprowadzone nakazy dobiegły jednak końca w dniu 28 marca 2022, gdy ogłoszono zniesienie obowiązku noszenia maseczek, które były zdecydowanie uciążliwe dla Polaków. Osoby niezaszczepione nie muszą też już wykonywać testu przy powrocie do Polski z […]

Czytaj dalej

Główne założenia ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Post Image

Prezydent Andrzej Duda 12 marca 2022 roku złożył podpis pod ustawą regulującą kwestie pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski z powodu ataku zbrojnego dokonanego na terenach naszego wschodniego sąsiada przez Federację Rosyjską. Nowe przepisy wchodzą w życie w dniu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, w tym przypadku obowiązują z tzw. mocą wsteczną tj. od […]

Czytaj dalej

Elastyczny czas pracy dla rodziców najmłodszych dzieci – projekt nowelizacji kodeksu pracy

Praca zdalna oraz elastyczne godziny pracy stały się alternatywą dla ośmiogodzinnego systemu pracy, który sprawdza się w przypadku wielu przedsiębiorstw. Jednak niestandardowe formy pracy nie były do tej pory regulowane. Obecnie trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczącą elastycznego czasu pracy dla rodziców dzieci do lat 8. W ten sposób rodzic będzie mógł zaopiekować się dzieckiem, […]

Czytaj dalej

Polski Ład a ulga mieszkaniowa

Wygląda na to, że rozwiązany został spór pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, powodowany niejasnością dotychczasowych przepisów związanych z prawem do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. A to wszystko za sprawą Polskiego Ładu.

Czytaj dalej

Dlaczego Polacy nie chcą PPK?

Rząd wiązał wielkie nadzieje z systemem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Szacowano, że 75 proc. zatrudnionych będzie członkami programu. Tymczasem dane z początku roku pokazywały, że 77 proc. uprawnionych z niego zrezygnowało. Dlaczego Polacy niechętnie oszczędzają w PPK?

Czytaj dalej

Wysokość mandatów – co się zmienia?

Wszystko wskazuje na to, że już 1 grudnia wejdą w życie zmiany w taryfikatorze opłat za wykroczenia w ruchu drogowym. Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” oprócz podwyższenia stawek mandatów zakłada również ich powiązanie z polisami OC.

Czytaj dalej

Ograniczenia handlu w niedziele – czy coś się zmieni?

W wielu krajach na zachodzie w miejscowościach turystycznych obowiązują mniej restrykcyjne przepisy dotyczące handlu w niedzielę, niż w Polsce. A tymczasem polski rząd pracuje nad dalszym zaostrzeniem przepisów dotyczących handlu w niedziele, bez żadnych wyjątków dla miejscowości turystycznych.

Czytaj dalej

Status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii – zostało niewiele czasu

Już tylko do końca czerwca obywatele Państwa UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, mogą złożyć wniosek o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej, jeśli chcą zachować prawa nabyte przed końcem okresu przejściowego po Brexicie.

Czytaj dalej