Zmiana nazwiska po rozwodzie
Wraz z orzeczeniem rozwodu osoby, które zmieniły swoje nazwisko rodowe, decydują o tym, czy chcą do niego powrócić czy też pozostać przy nazwisku małżonka. Większość tych osób stanowią kobiety, jednak aktualnie przepisy dopuszczają także zmianę nazwiska mężczyzny, który może przyjąć nazwisko żony.
Jeśli wolą osoby rozwiedzionej jest powrót do poprzedniego nazwiska, powinna ona pamiętać, że zgodnie z zapisami ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
Powrót do poprzedniego nazwiska możliwy jest dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie, nie można zatem żądać zmiany podczas trwającego jeszcze procesu rozwodowego. Decyzja o zmianie nie leży w kompetencjach sądu, więc nie można również żądać, aby w wyroku orzekającym rozwód sąd orzekł o zmianie nazwiska małżonka, bowiem zmiana odbywa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
W celu dokonania zmiany należy udać się więc do właściwego urzędu stanu cywilnego, w terminie trzymiesięcznym liczonym od daty uprawomocnienia się orzeczenia. Należy mieć ze sobą odpis prawomocnego wyroku orzekającego rozwód, odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, i dokument tożsamości. Po uiszczeniu na miejscu opłaty skarbowej (lub wcześniej na rachunek bankowy urzędu, a w takim wypadku należy mieć przy sobie bankowe potwierdzenie przelewu), w obecności kierownika bądź zastępcy kierownika urzędu stanu cywilnego składa się oświadczenie o powrocie do nazwiska rodowego.
Uchybienie trzymiesięcznemu terminowi do złożenia oświadczenia skutkuje koniecznością zmiany nazwiska w trybie ustawy o zmianie imienia i nazwiska. Zgodnie z art. 4 zmiany nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów. Niestety ustawa nie precyzuje jakie okoliczności można uznać za wystarczająco ważne, jednak doktryna wśród najczęstszych przypadków wskazuje właśnie zmianę spowodowaną rozwodem.