PIS zaskarży ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym
Dość długo czekaliśmy w Polsce na ustawę regulującą kwestię odwróconego kredytu hipotecznego, a kiedy już ją przyjęto, to okazuje się, że nie odpowiada ona partii Prawo i Sprawiedliwość, która chce zaskarżyć dokument do Trybunału Konstytucyjnego.
Chociaż nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym pracuje jeszcze parlament, to jednak już budzi ona kontrowersje.
Partia Jarosława Kaczyńskiego uważa, że ustawa narusza polskie prawo, w tym głównie zasadę dotyczącą równej dla wszystkich ochrony prawnej w przypadku dziedziczenia i własności. Dotychczas pracowano już nad poprawkami, które miały dokładniej określić kwestię dodatkowych opłat spoczywających na kredytobiorcach. To w nich znalazł się również zapis zakładający, że umowa o odwróconym kredycie hipotecznym będzie miała formę aktu notarialnego.
W Senacie za ustawą w jej aktualnej formie opowiedziało się 61 polityków. Przeciwnych było 28 osób, natomiast 1 osoba wstrzymała się od głosu. Obecnie projektem zajmuje się Sejm, a jeśli ustawa zostanie zaakceptowana przez posłów, to w dalszej kolejności projekt trafi do Prezydenta. PiS zapowiada, że w przypadku, gdy również Bronisław Komorowski zdecyduje się na podpisanie dokumentu, to wtedy zostanie on zgłoszony do TK w celu sprawdzenia, czy wszystkie zapisy są zgodne z Ustawą zasadniczą.
Według członków PiS, ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym jest szkodliwa i może w znacznym stopniu skomplikować sytuację polskich seniorów. Twierdzą oni, że opiera się na odbieraniu własności starszym osobom, które w dużej części nie są nawet w stanie zrozumieć wszystkich reguł funkcjonowania tego produktu. Politycy mają również obawy, co do wyceny nieruchomości przekazywanych bankom w zamian za wypłacane im raty. Zakładają bowiem, że wycena będzie niekorzystna dla klientów.
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada, że taki produkt finansowy będą mogły oferować banki, a także oddziały banków zagranicznych i instytucji kredytowych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną. Warunkiem jest jednak podleganie Komisji Nadzoru Finansowego. Wycena nieruchomości będzie musiała następować przy udziale wykwalifikowanego rzeczoznawcy. Kredytobiorcy mają mieć możliwość odstąpienia od umowy w terminie do 30 dni od momentu jej podpisania.