Większa dowolność w nadawaniu imion

bigstock-Brown-Gavel-40607704

1 marca 2015 roku zmianie uległy przepisy ustawy prawo o aktach stanu cywilnego, między innymi w zakresie nadawania imion dzieciom. Ustawodawca w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie imionami nietypowymi, postanowił ten proceder ułatwić.

Imiona nietradycyjne i międzynarodowe

Mimo wszystko Polacy najczęściej nazywają swoje dzieci imionami tradycyjnymi, jednak część z nich decyduje się na te obcojęzyczne czy obcobrzmiące. Od początku marca rodzice, nawet jeśli oboje będą obywatelami polskimi, będą mogli wybrać dla swych pociech imiona pochodzenia obcego czy też takie, które nie funkcjonują jako imiona tradycyjne. Muszą jednak pamiętać, że imię to nie może być ośmieszające ani uwłaczające, toteż ostateczna decyzja o nadaniu egzotycznego imienia będzie należała do kierownika urzędu stanu cywilnego. Dziecku nie będzie można również nadać więcej niż dwóch imion, czyli tyle ile prawo dopuszczało do tej pory.

Zdrobnienia dopuszczalne

Zmianie uległ również zapis zakazujący używania forma zdrobniałych. Odtąd będzie więc można nazwać dziecko Radek, Kasia, Piotrek czy Ania, zamiast Radosław, Katarzyna, Piotr czy Anna. Dotychczas użycie formy zdrobniałej zależało od interpretacji urzędnika, który według swojego uznania dopuszczał taką wersję. Niektórzy z nich uznawali np. imię Magda za formę zdrobniałą od imienia Magdalena i nie godzili się na zapis imienia w takiej formie. Niektóre urzędy formę Magda traktowały natomiast jako dopuszczalną.

Imię nie musi wskazywać na płeć

Od tej pory imię wybrane przez rodziców nie musi również jednoznacznie wskazywać na płeć dziecka, co może nie jest spotykane wśród tradycyjnych imion polskich, ale już często pojawia się wśród imion zagranicznych, czy też gdy imię ma stanowić słowo, które z założenia imieniem nie jest.
Zmiany są skutkiem między innymi zwiększonej liczby migracji, a co za tym idzie większą liczbą małżeństw, w których jeden z małżonków nie posiada obywatelstwa polskiego. Jednocześnie więcej wyjazdów i kontaktów z obcymi kulturami działa inspirująco na rodziców szukających wyjątkowego imienia dla swojego dziecka. W innych krajach egzotycznie brzmiące imiona, będące odzwierciedleniem ważnego dla rodziców zdarzenia, miejsca, osoby, czy postaci są już właściwie normą. W skrajnych przypadkach mogą one przybrać absurdalną czy ośmieszającą formę.

Szczególnie wśród osób znanych panuje trend, żeby swoją pociechę nazwać jak najoryginalniej i jeszcze bardziej podkreślić własną odrębność, a czasem by zwrócić na siebie uwagę. I tak przykładem tego, że nadanie imiona dziecku powinno się dobrze przemyśleć może być sławny raper Kanye West, który swoją córkę nazwał North, co w zestawieniu z jego nazwiskiem określa kierunki świata. Wśród polskich gwiazd i celebrytów panuje natomiast moda na jak najbardziej niepolsko brzmiące imiona, np. Xavier, Allan czy Koko.

Dla rodziców, którzy po chwili namysłu jednak zdecydują się na zmianę dokonanego wyboru, ustawa przewiduje półroczny termin od daty sporządzenia aktu urodzenia, w którym mogą to uczynić bez podawania przyczyny. Po upływie tego czasu zmiana będzie co prawda również możliwa, jednak wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego trzeba będzie uzasadnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.