Rygor natychmiastowej wykonalności – kiedy i w jakich przypadkach?

Rygor natychmiastowej wykonalności

W większości przypadków od decyzji sądowej można odwołać się w ciągu 2 tygodni od dnia wydania wyroku. Sąd może jednak skorzystać z rygoru natychmiastowej wykonalności. Co to takiego i w jakich przypadkach jest zasądzane?

Po wydaniu wyroku sądowego można odwołać się od decyzji sędziego. Można wtedy liczyć na nowy proces, umorzenie postępowania lub zmianę kary. Przynajmniej tak jest w większości przypadków. Mamy na to 14 dni od chwili otrzymania uzasadnienia wyroku. O samo uzasadnienie można ubiegać się do 7 dni od chwili jego ogłoszenia. Daje to już opóźnienie wykonania wyroku o 21 dni. Aby uniknąć takich sytuacji, w niektórych przypadkach sąd może wydać rygor natychmiastowej wykonalności wyroku. Kiedy i jak wykorzystuje się to rozwiązanie?

Wniosek o uzasadnienie wyroku oraz odwołanie się od decyzji sędziego to szansa na doprowadzenie do ponownego rozpatrzenia sprawy. Niejednokrotnie związane z tym procedury trwają tak długo, że pojawiają się trudności z wykonaniem wyroku. Rygor natychmiastowej wykonalności sprawia, że z wykonaniem wyroku nie czeka się do momentu uprawomocnienia decyzji sędziowskiej. Z tej opcji często korzysta się w przypadku procesów alimentacyjnych. Po wydaniu wyroku, rodzic musi zwykle przekazać pieniądze na dziecko tuż po zakończeniu sprawy. Podobnie jest w przypadku pracodawcy, który musi od razu wypłacić zaległą pensję. Rygor może być zasądzony na wniosek jednej ze stron, jeśli udowodni, że opóźnienie naraziłoby ją na duże straty.

Oprócz tego rygor natychmiastowej wykonalności stosowany jest w sytuacjach, gdy pozwany uznaje roszczenia powoda. Można też skorzystać z tego rozwiązania, jeśli wyrok został wydany zaocznie, a pozwany nie był obecny na rozprawie. Jest to również opcja wygodna, jeśli oczekiwanie na uprawomocnienie mogłoby utrudnić wykonanie wyroku. Z takiej możliwości korzysta się np. wtedy, gdy pozwany planuje emigrację. Taki środek prawny jest wykorzystywany również w sprawach dotyczących weksli, czeków lub dokumentów urzędowych.

Rygor natychmiastowej wykonalności wyroku obowiązuje też w postępowaniu administracyjnym. Wykorzystuje się go w przypadkach, gdy chodzi o ochronę zdrowia lub życia, o zabezpieczenie gospodarstwa narodowego lub o inny, wyjątkowo ważny interes narodu lub jednej ze stron w sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.