Polscy prawnicy zadłużeni na ponad 10 mln zł

fot. kadmy/bigstockphoto.com
Choć zawód prawnika uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych, to jednak jego sytuacja finansowa bywa gorsza, niż przypuszczamy. Szacuje się, że polscy prawnicy są już zadłużeni na kwotę przekraczającą 10 mln złotych!
Chociaż to prawnicy wielokrotnie są tymi, którzy pomagają swoim klientom pokonywać problemy finansowe, znajdując rozwiązania prawne pozwalające zmniejszyć długi lub zmienić zasady ich spłaty na dogodniejsze, to jednak okazuje się, że sami przedstawiciele tego zawodu również bywają w potężnych tarapatach materialnych. Według najświeższego raportu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Długów BIG, łączne zadłużenie polskich prawników przekroczyło już szokującą kwotę 10 mln złotych!
Przeciętna, duża kancelaria prawnicza zadłużona jest średnio na 12 tysięcy złotych, ale indywidualni prawnicy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, zmagają się z zadłużeniami o przeciętnej wysokości aż 40 tysięcy złotych. Aż 40% wartości długów zaciągniętych przez prawników, związanych jest z leasingiem albo ze zobowiązaniami wobec instytucji finansowych. W większości przypadków wynika to z nieudanych inwestycji. Przy relatywnie dużej liczbie przedstawicieli tego zawodu, każdy stara się wybić na rynku, a to od początku wymaga sporych nakładów finansowych, które – jak widać – nie zawsze zwracają się, tak jak zostało to przewidziane i mogą powodować poważne problemy materialne.
U kogo jeszcze zadłużają się prawnicy?
- Przede wszystkim są to firmy windykacyjne oraz fundusze ubezpieczeniowe, które zdecydowały się na przejęcie zadłużeń od pierwotnych wierzycieli. Spośród wszystkich długów prawniczych, aż 42% dotyczy właśnie tego typu podmiotów.
- 16% zadłużeń prawników to nieopłacone rachunki u operatorów telefonii komórkowej i stacjonarnej.
- Kolejne miejsce na liście głównych wierzycieli prawników zajmują dostarczyciele mediów, czyli prądu, wody, gazu. Tych podstawowych rachunków nie opłacało 7% spośród wszystkich zadłużonych prawników w naszym kraju.
Kłopoty ze spłatą własnych należności sprawiają, że zarówno adwokaci, jak i radcy prawni stają się mniej wiarygodni w oczach klientów, co dodatkowo utrudnia im pracę i zarobienie na spłatę długów. O ile indywidualni klienci rzadziej dowiadują się, jaka jest sytuacja finansowa kancelarii, z której usług korzystają, o tyle klienci biznesowi mogą pozyskiwać raporty o stanie takich podmiotów, by wybrać usługi tej, której kondycja jest najlepsza.