Obowiązek szkolny dla 6-latków zniesiony

fot. dolgachov/bigstockphoto.com
Pod koniec grudnia 2015 r., zgodnie z oczekiwaniami rodziców oraz ich dzieci, dokonano nowelizacji ustawy o systemie oświaty i zniesiono tym samym obowiązek szkolny dla 6-latków oraz przedszkolny dla 5-latków. Sejm zdecydował, że dzieci będą rozpoczynać naukę obowiązkowo dopiero w wieku 7 lat, rok po zakończeniu obowiązkowego wychowania przedszkolnego w wieku 6 lat. Z inicjatywą tych zmian wyszło PiS, czego też zgodnie z zapowiedzią w jesiennej kampanii wyborczej dokonała minister edukacji – Anna Zalewska.
Wielu rodziców od paru lat walczyło z ustawowym obowiązkiem pójścia ich dzieci do szkoły w wieku 6 lat. Twierdzili, że jest to wbrew prawidłowemu rozwojowi dziecka i określali jako przymusowe wcielanie dzieci do szkół. Projekt PiS był zatem odpowiedzią na postulat obywateli, który mocą sejmu w grudniu 2015 roku został wcielony w życie. Od bieżącego roku będą obowiązywały nowe przepisy w polskim szkolnictwie, w tym m.in.:
- powrót zerówek, czyli obowiązkowej edukacji przedszkolnej dla dzieci 6-letnich,
- obowiązek szkolny od 7 roku życia,
- zmiany dotyczące nadzoru pedagogicznego oraz kompetencji kuratora oświaty (wzmocnienie kompetencji kuratora oświaty),
- przywrócenie weta kuratora oświaty dotyczące likwidacji szkół,
- możliwość wyboru kuratora oraz wicekuratora oświaty przez ministra edukacji,
- prawo do rozpoczęcia edukacji szkolnej przez dzieci od szóstego roku życia,
- przekształcenie oddziałów przedszkolnych w szkołach w przedszkola odroczone aż do 1 września 2019 r.
Obowiązek szkolny dla dzieci 7-letnich oraz prawo do edukacji szkolnej dla 6-latków
Jeśli jednak rodzice stwierdzą, że ich 6-latek jest gotowy na szkolne ławy, to drzwi do szkoły otworzy specjalista, po wystawieniu pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto dzieci muszą również odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. W przypadku dzieci 6-letnich, które urodziły się od września do grudnia tego rodzaju zaświadczenie z poradni będzie już obligatoryjne.
Istnieje także możliwość, aby 6-latki, które w 2015 roku poszły już do pierwszej klasy, na wniosek swoich rodziców mogły w niej zostać drugi rok. Termin na założenie takiego wniosku upływa 31 marca 2016 r. Jednak z badań wynika, że tylko niewielka liczba polskich rodzin zdecyduje się na ten krok.
Wątpliwości budzą ewentualne problemy z tworzeniem pierwszych klas. W 2016 roku szkolnym do pierwszych klas mają trafić tylko te dzieci, które dostały z poradni odroczenie obowiązku szkolnego oraz takie, których rodzice zdecydują się jednak zostawić je drugi rok w pierwszej klasie. W mniejszych miejscowościach pierwsze klasy mogą składać się tylko z kilku dzieci, a co za tym idzie- nauczyciele mogą nie mieć pracy, a dzieci mogą być przewożone do innej placówki edukacyjnej.