Ustawa hazardowa – będą zmiany?
Pod koniec lipca rząd zdecydował, iż czekają nas zmiany w ustawie hazardowej, które wprowadzą m.in. możliwość grania w pokera przez internet czy organizowania gier na automatach poza kasynami objętymi monopolem państwa. Resort finansów szacuje, iż dzięki wejściu tej nowelizacji w życie w ciągu 10 lat polskie państwo może zarobić nawet do 24 mld zł.
Obecnie w naszym kraju obowiązuje ustawa, którą przyjęto po wybuchu tzw. afery hazardowej w 2009 roku. Wprowadziła ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii oraz gier na automatach do hazardu poza kasynami. W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowelizacji ustawy hazardowej, wprowadzający narzędzia prawne do blokowania stron internetowych nielegalnych operatorów, a także blokowania płatności dokonywanych na ich konta bankowe.
Nowa ustawa przewiduje, że automaty typu jednoręki bandyta będą mogły funkcjonować również poza kasynami, lecz wyłącznie pod warunkiem wprowadzenia jeszcze nie do końca określonego przez rząd regulaminu odpowiedzialnej gry. Dzięki temu do Skarbu Państwa wpadłyby dodatkowe zyski, a kontrolę na tym miałby sprawować Totalizator Sportowy.
Kolejnym kluczowym zapisem w ustawie hazardowej ma być blokowanie stron internetowych z nielegalnym hazardem. Niestety obowiązek ten ma zostać przerzucony na operatorów, którzy będą mieli tylko 2 dni na zablokowanie strony z rejestru stron niezgodnych z nową ustawą hazardową.
Cała idea powyższych zmian skupia się na przejęciu kontroli przez państwo nad hazardem z tzw. szarej strefy, a także objęciem ochroną graczy oraz uświadomieniem im zagrożeń. Trudno też nie zauważyć, że nowelizacja będzie szansą na kolejne wpływy do budżetu Skarbu Państwa (szacuje się, że będzie to minimum 15 mld zł w ciągu 10 lat). Zmiany w ustawie hazardowej mają wejść w życie już 1 stycznia 2017 roku.