Dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny!

Upał w samochodzie

fot. Hanna Alandi/bigstockphoto.com

Lato, jako pora wysokich temperatur i stosunkowo ładnej (możliwej do przewidzenia) pogody, kojarzy się głównie z sezonem wyjazdów wypoczynkowych wielu Polaków. Ze względu na często występujące upały, jest ono jednak okresem niesprzyjającym osobom mającym lub mogącym mieć problemy ze zdrowiem – osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze lub choroby układu krążenia, osobom starszym, kobietom w ciąży i dzieciom.

Wraz ze wzrostem temperatur, w mediach coraz częściej pojawiają się doniesienia o dzieciach pozostawionych w zamkniętych samochodach, zaparkowanych na przykład na parkingach supermarketów. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że dziecko przebywające, nawet przez krótki czas, w nagrzanym wnętrzu pojazdu narażone jest na realne niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. W upale, przy zachowaniu w miarę normalnych warunków, takich jak dostęp do świeżego powietrza, unikanie przebywania na słońcu czy stałe nawadnianie organizmu, temperatura ciała zdrowego człowieka może być podwyższona – równocześnie ze zwiększaniem się temperatury powietrza, może ona nadal wzrastać. Przy temperaturze powietrza w nagrzanym samochodzie, sięgającej nawet dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza zagrożenie jest zatem bardzo duże. Dodatkowo, musimy pamiętać, że temperatura ciała dziecka wzrasta od dwóch do nawet pięciu razy szybciej, niż temperatura ciała osoby dorosłej.

Co możemy zrobić widząc dziecko zamknięte w samochodzie?

W reakcji na taką sytuację, po wyczerpaniu wszystkich możliwych sposobów i środków – kiedy zwyczajnie nie mamy innego wyjścia, możemy (a nawet powinniśmy) wybić szybę w pojeździe (włamać się do niego), celem ratowania życia dziecka. Polskie prawo wyraźnie wskazuje na obowiązek działania z powodu tak zwanej wyższej konieczności, wynikającej z narażenia na bezpośrednie (realne) niebezpieczeństwo dobra chronionego prawem (w tym wypadku zdrowia i życia dziecka), mającego wyższą wartość od dobra/mienia poświęconego (szyba samochodu) – osoba, która podejmie się takiego czynu, nie popełnia przestępstwa*. Działanie w ramach wyższej konieczności wyłącza zawinienie, co oznacza, że skutkuje ono umorzeniem postępowania dochodzeniowego, a w przypadku wszczęcia procedury sądowej, na drodze karnej bądź cywilnej, uniewinnieniem sprawcy.

Warto pamiętać, że w przypadku pozostawienia dziecka samego w samochodzie (zwłaszcza w niekorzystnych warunkach atmosferycznych) do odpowiedzialności mogą być natomiast pociągnięci jego opiekunowie. Wspomniane wyżej przepisy prawa karnego jednoznacznie podkreślają, że narażenie osoby (dziecka), nad którą sprawca czynu (rodzic bądź opiekun) sprawuje opiekę, na bezpośrednie niebezpieczeństwo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat – jeżeli sprawca działa nieumyślnie, może podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do jednego roku**.

________________________________

*Art. 26 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz.U. 1997 Nr 88 poz. 553 z późn. zm.).
**Art. 160 Kodeksu karnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.