Kiedy możesz stracić prawo jazdy?

fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com
Ze względu na utrzymującą się zatrważającą liczbę wypadków drogowych z udziałem kierowców, posłowie stale szukają sposobów, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. W tym kierunku przyjęli nowelizację przepisów kodeksu drogowego zgodnie z którą, przekroczenie dozwolonej prędkości na terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h skutkowało będzie zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące.
Jeżeli kierowca dopuści się tego samego wykroczenia przed upływem trzech miesięcy, zatrzymanie dokumentu zostanie przedłużone do okresu półrocznego. Na trzy miesiące prawo jazdy tracą również osoby przewożące co najmniej dwóch pasażerów więcej niż jest to dopuszczalne. Ponadto zmianie ulegnie kwalifikacja czynu, jakim jest prowadzenie auta po odebraniu uprawnień, które odtąd z wykroczenia stanie się przestępstwem.
Innymi przypadkami, w których policja może odebrać kierowcy prawo jazdy są:
- stwierdzenie zniszczenia dokumentu w stopniu powodującym jego nieczytelność,
- podejrzenie przerobienia lub podrobienia dokumentu,
- upłynięcie terminu ważności prawa jazdy.
Powyższe przykłady nie skutkują odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdów, a powodują jedynie konieczność wymiany lub uzyskania nowego dokumentu.
Istnieją jednak również przypadki, w których po odebraniu prawa jazdy kierowca nie może kontynuować jazdy, gdyż czynność ta jest jednoznaczna z tymczasowym pozbawieniem go uprawnień kierowcy. Należą do nich sytuacje:
- gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu, a także środka odurzającego wywołującego skutki podobne do tych po zażyciu alkoholu,
- gdy w stosunku do kierującego pojazdem wydano postanowienie lub decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, a informacja ta widnieje w policyjnym rejestrze,
- gdy w stosunku do kierowcy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
- gdy kierujący pojazdem przekroczy liczbę dopuszczalnych 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
- gdy kierujący pojazdem przekroczy liczę 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, a od wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy nie upłynął rok.
Prawo jazdy może zostać odebrane także gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, którego skutkiem może być orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.
Zatrzymanie prawa jazdy dotyczy wszystkich kategorii pojazdów w nim wymienionych, co oznacza że jego właściciel ma ogólny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zatrzymanie takie ma charakter tymczasowy, i nie zawsze musi oznaczać odebranie uprawnień. Natomiast orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów może dotyczyć określonego czasu, lub stanowić zakaz dożywotni. W niektórych przypadkach po ustaniu przesłanek zatrzymania dokumentu, by został on kierującemu zwrócony i by przywrócone zostały mu uprawnienia do kierowania pojazdami, musi on zdać ponownie egzamin kompetencyjny.