Kiedy musisz założyć działalność gospodarczą?

fot. pressmaster/bigstockphoto.com
Freelancerzy mówią o sobie, że forma pracy jaką przyjęli, to nie tylko wybór zawodowy, ale również styl życia. Może i jest w tym nieco racji, jeśli komuś odpowiada wolność samodzielnych wyborów, minimum biurokracji, minimum zobowiązań, brak regulaminów, nakazów i zakazów. Zgodnie z duchem tego podejścia freelancerzy sami są odpowiedzialni za swoją karierę, ilość zleceń czy rodzaj kontrahentów, z którymi podpisują umowę zlecenia lub umowę o dzieło, w zamian świadcząc swoje usługi.
Praca w oparciu o umowy o dzieło niesie za sobą masę korzyści. Przede wszystkim freelancer może odliczyć sobie aż 50% kosztów, nie płaci składek na ZUS i nie odprowadza VAT. Po co więc w takich okolicznościach w ogóle rozważać przejście na działalność gospodarczą?
Przed wszystkim ze względu na brzmienie artykułu 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który definiuje działalność gospodarczą jako zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Największe znaczenie mają tu trzy przymiotniki: zarobkowa, zorganizowana i ciągła. Ponadto podejmowane działania są nastawione na zysk, nie jest przy tym ważne, czy dana osoba faktycznie coś zarobiła. Jak więc rozpoznać odpowiedni moment na zarejestrowanie swojej działalności?
Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ brak w ustawie definicji dla wymienionych wyżej trzech kryteriów, które to określają, kiedy rozpoczyna się faktyczne prowadzenie działalności. Za taki moment należałoby więc uznać czas, kiedy freelancer ze swojej pracy zaczyna otrzymywać regularne, niemałe dochody, podejmuje stałe, zorganizowane działania, których celem jest uzyskanie zarobku. Za te ostatnie można uznać prowadzenie kampanii marketingowej, strony internetowej czy też kupno czy modernizację niezbędnego do pracy sprzętu.
Należy pamiętać o tym, że jeśli sposób wykonywania pracy przez freelancera zostanie zinterpretowany przez organ podatkowy odmiennie niż to zrobił sam zainteresowany, czyli jeśli posiada wymienione trzy przymioty, wtedy osoba taka zagrożona jest konsekwencjami skarbowymi.
Za brak rejestracji działalności gospodarczej, mimo faktycznego jej prowadzenia w rozumieniu zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Niedopełnienie obowiązków księgowo-podatkowych zagrożone jest grzywną, podobnie jak nieopłacenie składek ZUS. Dodatkowo w takiej sytuacji konieczne będzie zapłacenie zaległych składek, jak również nieopłaconego podatku powiększonego o odsetki.
Decydując o formie uprawiania zawodu należy także wziąć pod uwagę, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne. Jeśli natomiast freelancer nie jest na zarejestrowanie działalności gotowy lub takiemu rozwiązaniu nieprzychylny, ale obawia się, że jego aktywność zawodowa może wypełniać kryteria konieczne do rejestracji działalności, powinien wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.