Tarapaty finansowe firm – nowe prawo restrukturyzacyjne
Politycy chcą działać na korzyść polskich firm. W tym celu jeszcze przed przerwą wakacyjną parlamentarzystów uchwalone ma zostać Prawo restrukturyzacyjne. Według założeń, ma ono chronić firmy przez upadkiem i wspierać je w kryzysie.
Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn zapowiedział, że jeszcze przed tegorocznymi wakacjami parlamentarnymi firmy powinny doczekać się uchwalenia nowego Prawa restrukturyzacyjnego. Ma ono być zdecydowanie bardziej łaskawe dla przedsiębiorców niż obecne. Przede wszystkim, ma zwiększyć ochronę firm przed upadłością, a do tego ma ułatwić im pokonywanie kryzysów finansowych. Planowane zmiany miałyby dotyczyć, przede wszystkim, małych i średnich firm. Projekt został opracowany przez resort sprawiedliwości współpracujący nad dokumentem z Ministerstwem Gospodarki. Rząd zaakceptował go już we wrześniu 2014 r.
Podstawowym założeniem projektu jest ułatwienie procedur restrukturyzacyjnych i udostępnienie ich wszystkim firmom, bez względu na ich wielkość. Niemniej jednak restrukturyzacji nie będą mogły zostać poddane jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa. Jak zauważa resort gospodarki, nowe reguły postępowania będą wymagały od sędziów sądów rejonowych nabycia doświadczenia w orzekaniu w tego typu sprawach, ponieważ do tej pory procedury naprawcze były raczej rzadkością.
Oprócz tego nowe prawo zakłada stworzenie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, w którym zawarte byłyby wszystkie informacje dotyczące prowadzonych postępowań upadłościowych. Znajdowałyby się w nim także wykaz syndyków, wykaz biegłych oraz wzory pism i formularzy potrzebnych w trakcie przeprowadzania tego typu działań. Miałyby one być przydatne nie tylko dla samych firm, ale i zainteresowanych nabyciem elementów wchodzących w skład wyprzedawanych firmowych majątków.
Według resortu sprawiedliwości wprowadzenie prawa działającego na korzyść sektora MŚP jest tak istotne, że ministerstwo jest gotowe ograniczyć lub przełożyć prace nad innymi projektami. Tym bardziej, że działania związane z Prawem restrukturyzacyjnym zbliżają się już do końca, a w Sejmie odbyło się drugie czytanie. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że w tym tygodniu podkomisji uda się zakończyć pracę nad ustawą i sporządzić sprawozdanie, po którym Sejm będzie mógł ostatecznie zabrać się za uchwalenie nowego prawa.