Nowy Kodeks budowlany już na konsultacjach społecznych
Tak jak zapowiadali politycy, wkrótce w Polsce zacznie obowiązywać nowy Kodeks budowlany. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że jego projekt trafił już do konsultacji społecznych. Jakie zmiany zakłada dokument?
Zgodnie z zapowiedziami, rząd pracuje nad projektem nowego Kodeksu budowlanego, który będzie kompleksowo regulował kwestie budowlane poczynając od tych ogólnych, aż po te szczegółowe. Jak poinformowało ostatnio Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, I księga tego dokumentu znajduje się już na etapie konsultacji społecznych i międzyresortowych. Poza tym projekt został już opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji.
Nad pierwszą, budowlaną księgą Kodeksu politycy mają pracować przez cały najbliższy miesiąc. W późniejszym czasie zajmą się również powstającą już drugą księgą poruszającą kwestie urbanistyczne. Te prace mają potrwać aż do przyszłego roku. Jak przyznaje sama szefowa resortu, nowy Kodeks będzie jeszcze bardziej skomplikowany niż Kodeks drogowy. Nawet niektórzy posłowie prosili już o wyjaśnienie zapisów Kodeksu w prostszej formie tak, by łatwiej porównać go ze starszą wersją dokumentu. A jakie zmiany ma wprowadzić Kodeks w nowej wersji?
Najważniejszymi zmianami, jakie mają zostać dokonane w zakresie prawa budowlanego są: wprowadzenie terminu zgody budowlanej, rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych na zgłoszenie, uporządkowanie przepisów znajdujących się dotąd w różnych ustawach oraz gwarancja trwałości decyzji o pozwoleniu na budowę. Zakłada się, że planowane zmiany pozwolą uprościć realizację inwestycji budowlanych poprzez uelastycznienie procedur. Skutkiem zmian ma być też ustabilizowanie liczby wydawanych pozwoleń na budowę.
Ponadto zmniejszone zostały wymogi odnośnie egzemplarzy projektu i wprowadzono zasadę, zgodnie z którą wymagana będzie zgoda sąsiada na zbliżenie obiektu do granicy działki. Krótszy będzie też termin rozpatrzenia zgłoszenia robót budowlanych. Pojawi się także obowiązek dokonywania odbiorów cząstkowych po poszczególnych etapach robót. W kodeksie znajdą się również nowe rozwiązania dotyczące zgody na użytkowanie – „zgoda milcząca” i oficjalne pozwolenie na użytkowanie.