Sądowy podział majątku
Sądowy podział majątku po ustaniu wspólności majątkowej jest zazwyczaj jednym z najtrudniejszych etapów postępowań rozwodowych. Wiele osób, także nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie roszczenia mogą składać przed sądem. Prowadzi to często do nieporozumień oraz wielu wątpliwości. Dlatego też składając wniosek o podział majątku powinniśmy być w pełni świadomi tego, w jaki sposób odbywa się takie postępowanie oraz jakie prawa nam przysługują.
Przed rozpoczęciem postępowania dotyczącego podziału majątku, warto wiedzieć, że żądanie podziału majątku nie ulega przedawnieniu i możemy wystąpić z nim w każdej chwili od dnia, w którym wspólność majątkowa w małżeństwie ustała. Aby rozpocząć postępowanie powinniśmy także sporządzić wniosek o podział wspólnego majątku, który będzie jednocześnie wskazywał podstawę jej ustania. Oprócz tego we wniosku powinien być także zawarty opis majątku, którego ma dotyczyć sądowy podział. Wniosek powinien zawierać także żądanie dokonania podziału majątku. Żądanie te powinno być umieszczone jasno w piśmie wszczynającym postępowanie.
Zazwyczaj sądowy podział majątku wspólnego dotyczy całości majątku. Sytuacje, w których dotyczy on jedynie jego części są niezwykle rzadkie i aby do nich doszło muszą zostać spełnione szczególne przesłanki. Większa swoboda dotyczy natomiast umowy podziału majątku wspólnego. W takich sytuacjach podział może dotyczyć zarówno całości jak i jego odrębnych części.
W postępowaniu o podział majątku są ustala skład oraz wartość majątku wspólnego oraz jego podział. Ustalenie składu i wartości majątku wspólnego jest obligatoryjne i sąd jest zobowiązany do jego dokonania. W trakcie trwania postępowania sąd powinien również ustalić roszczenia obydwu stron mogące stanowić podstawę rozliczenia przy podziale majątku wspólnego. Rozliczenie musi stanowić wartość odpowiadającą części majątku wspólnego, powstałą w czasie trwania wspólności, a także po jej ustaniu. W postępowaniu istotny jest fakt, że na żądanie stron, jeśli zachodzą odpowiednie przesłanki, sąd może ustanowić nierówny podział majątku wspólnego. Dzieje się tak wyłącznie z ważnych przesłanek, w szczególności jeśli stopień przyczynienia się do powstania majątku był w przypadku obydwu stron różny. Warto zauważyć, że niedopuszczalne jest zgłoszenie roszczenia ustalenia nierównych części podziału majątku wspólnego dopiero na etapie postępowania apelacyjnego, czyli przed sądem drugiej instancji. Tak więc od momentu zgłoszenia żądania nierównego podziału majątku wspólnego niemożliwa jest zmiana roszczeń przez byłych małżonków lub reprezentujące ich kancelarie prawne. W trakcie trwania postępowania możliwe jest jednak unieważnienie umowy majątkowej małżeńskiej, jeśli zachodzą przesłanki, że powinna ona być uznana za nieważną we wcześniejszym terminie. Istotnym jest fakt, że ustalenie składu majątku wspólnego oraz wartości jego części składowych, następuje na podstawie wartości występującej w chwili ustania wspólności majątkowej.
Jeżeli sprawa dotyczy podziału majątku po ustaniu wspólności majątkowej pomiędzy stronami, sąd ustala wartość należnego rozliczenia uwzględniając wartość nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty jednej ze stron. Podobnie jak w przypadku nierównego podziału majątku wspólnego, majątek wspólny po ustaniu wspólności majątkowej może być rozdzielony jedynie na podstawie roszczeń złożonych w pierwszej instancji. Rozliczeniu może podlegać także zwrot wartości nadkładów, poniesionych przez jedną ze stron, służących do spłaty długów wynikających z zobowiązań powstałych już po ustaniu wspólności majątkowej, a przed podziałem majątku. Resumując rozliczeniu na poczet roszczeń związanych z podziałem majątku wspólnego może podlegać także zwrot wydatków i nakładów jednej ze stron majątek wspólny lub z majątku wspólnego na majątek osobisty jednej ze stron
Jak widać sprawy związane z podziałem majątku nie należą do najprostszych i stanowią zazwyczaj jedną z najcięższych procedur związanych z postępowaniem rozwodowym. Aby więc dobrze przygotować się do niej, należy bezwzględnie skonsultować się z prawnikiem lub radcą prawnym.
Witam,
Mam pytanie odtyczace spadku po dziadku.
Moj dziadek znarl ponad 5 lat temu, (ojciec mojego Taty) Kiedy mój Tata był młody jego rodzice się rozwiedli i jego ojciec (mój dziadek) przestał wychowywać syna. zalożył nową rodzinę. Nie dochodziło do sporów rodzinych tudziez konfliktow …wszystko przebiegalo neutralnym torem. Kiedy mój dziadek zmarl – doszło do podziału majatku który jego obecna rodzina zataiła. Mój tata również nie zyje, dopiero dziś dzień wyszlo na jaw że posiadal dość duzy majatek spadkowy o którym nie zostaliśmy ponformowani. Wyczytałam, że o spadek po zmarlej osobie mozna się starać do 5 lat od śmierci lub odczytania testamentu. Czy jeżeli nie byłam świadoma spadku poniewaz został zatajony – czy mnie jako wnuczce należy się jakiś spadek po dziadku?
Dziekuje
Mamy taki problem i potrzebujemy pomocy prawnej
rodzice zmarli 1995 i 2008 od urodzenia mieszkam w domu postawionym przez rodziców po śmierci ojca opiekowałem sie matka ponieważ potrzebowała opieki,w zeszłym roku brat (mam 5 rodzeństwa)złożył do sądu o podział majątku i każdy dostał jego 1/6 ,wszyjscy sie zgadzają aby oddać swoje cześci na mnie i na brata żeby dom i pole zostało podzielone na połowe ,on chce to zrobić przez notariusza ale nie wiemy czy na tym dobrze wyjdziemy z żoną ponieważ on planuje się budować na tym placu (na to się zgadzamy)ale do tego czasu powiedział że bedzie mieszkała w tym domu z nami ,ja juz sporo pieniążków włożyłem do tego domu ,my niemamy nic a on mieszka z rodziną w ich mieszkaniu,obawiamy sie że bedzie nam upszykszał zycie ponieważ nie nawidzi mojej żony wiele razy nam już groził i tu nasze pytanie czy mamy się zgodzić na notariusza na ten podział czy mamy jakieś szanse w sądzie żeby dostac ten dom i go do niego nie wpuścić a on niech wezmie sobie pole obok niego i niech się buduje ,czy już do końca musimy się z nim męczyć,prosimy o pomoc w tej sprawie