Gdzie szukać pomocy prawnej za granicą?
Przebywając za granicą, czy to na stałe czy na krótki urlop, warto zapoznać się z obowiązującymi lokalnie procedurami prawnymi, by wiedzieć, gdzie szukać pomocy w razie konieczności, i nie narażać się na dodatkowy stres.
Niezbędne formalności
Przede wszystkim jednak należy pamiętać o dopełnieniu szeregu formalności wymaganych przez dany kraj dla obcokrajowców przebywających na jego terytorium. Niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego, który w europejskiej strefie Schengen zastępuje paszport. Poza strefą to paszport będzie podstawą prawną do przebywania w danym kraju, a także w razie potrzeby, ważna wiza.
Niezbędne jest także posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia, które w krajach UE jest w podstawowym zakresie gwarantowane na mocy przyjętych przez Polskę dyrektyw unijnych. Jednak warto rozszerzyć zasięg ubezpieczenia wykupując dodatkowy pakiet, obejmujący między innymi pokrycie kosztów zaginionego bagażu, czy kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków, a także ubezpieczenie od czynności cywilno-prawnych, pokrywające koszty szkody z tytułu odpowiedzialności cywilnej wyrządzonej osobom trzecim na skutek wykonywania czynności zawodowych.
Ubezpieczenie takie obowiązkowe jest przy niektórych rodzajach prowadzonej działalności, ale by nie narażać się na kosztowne postępowania sądowe w razie wyrządzenia szkody, warto takie ubezpieczenie posiadać prowadząc działalność poza granicami kraju.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Gdy w trakcie pobytu za granicą pojawią się jakiegokolwiek rodzaju problemy prawne, pierwszej pomocy można szukać w polskich placówkach konsularnych lub dyplomatycznych na terenie danego kraju. W razie gdyby takiej placówki nie było, lub szybka potrzeba skorzystania z pomocy uniemożliwia dotarcie do niej, Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą skorzystać z każdej placówki unijnego kraju. Konsul lub inny pracownik konsularny zobowiązany jest podejmować wszelkie działania, które służą rozwiązaniu problemu, jednak w granicach prawa lokalnie obowiązującego, prawa międzynarodowego oraz zwyczajów państwa urzędowania.
Kontaktu z konsulem polski obywatel może żądać na przykład w sytuacji aresztowania, czy zatrzymania. Konsul na prośbę zatrzymanego, może powiadomić o zaistniałej sytuacji jego rodzinę oraz zadbać o to, by w miejscu zatrzymania był on traktowany na równi z obywatelami danego kraju. Ma także prawo do wystąpienia do organów państwowych z wyjaśnieniem jaki jest powód zatrzymania, czasie trwania postępowania sądowego, i ewentualnych możliwościach zwolnienia. W zakresie działań konsula leży także pomoc w znalezieniu tłumacza oraz udostępnienie listy adwokatów, którzy udzielą szczegółowej pomocy prawnej.
Gdy problem prawny nie dotyczy zatrzymania, czy aresztowania, a na przykład otrzymania mandatu, czy naruszenia praw pracownika w przypadku osób pracujących za granicą, najbezpieczniej jest udać się po pomoc do profesjonalnego pełnomocnika. Jednak ze względu na barierę językową, a także konieczność posługiwania się fachową terminologią, komunikacja z adwokatem czy radcą prawnym może być utrudniona. Warto więc poszukać przedstawicieli tych zawodów z rodzimego kraju, ale świadczących swe usługi za granicą. Kancelarie polskojęzyczne znajdziemy między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Malcie i w większość państw unijnych. Ich bazę bez problemu można odnaleźć w internecie, lub we wspomnianych już placówkach dyplomatycznych.
Poznaj swoje prawa
W zależności od charakteru pobytu za granicą, warto zapoznać się z obowiązującymi tam podstawowymi prawami, które dotyczą turystów, czy też pracowników, a także znać język chociażby w stopniu komunikatywnym. Znajomość taka pozwoli zweryfikować, czy nasze prawa są przestrzegane, a w razie potrzeby umożliwi ich egzekwowanie. Szczególnie dotyczy to osób, które za granicą przebywać będą przez dłuższy czas.
witam, chcialbym dowiedziec sie czy jest mozliwosc udzielenia mi pomocy ,gdyz zostalem oszukany przez polaka który mieszka w morwegi.Kupil mi bilet sciagnol mnie do oslo i po miesiacu pracy[ uczciwej ] jako ciesla oswiadczyl ze niezaplaci mi bo norweg mu nie przelal i tyle.Spisalzemna umowe ze z chwila gdy norek zaplaci to on przeleje mi kase.Kupil mi bilet i pojechalem do kraju. Minely trzy miesiace i nic .prosze o odpowiedz.Jesli trzeba mam dane kontaktowe tego czlowieka,mam bilety lotnicze które mi wykupil, mam zdiecia gdzie i co robilem i jego oswiadczenie ze mi zaplaci ale niestety zostalem oszukany. Prosze o pomoc
katarzyna kornas 03 02 2020 witam chcialabym sie dowiedziec gdzie moge szukac pomocy…. mojego syna zatrzymala policja niemiecka do kontroli 09 01 2020 za przekroczenia ktore mial we wloszech wyslali za nim list gonczy.teraz czeka na deportacje do wloch gdzie sie ma odbyc sprawa.ja z mojim synem nie mam zadnego kontaktu jest w norembergi mam tylko numer do aresztu nie miecka policja mi odpowiedziala ze jest oczekujacy na deport do wloch wiecej mi nie moga mi powiedziec bo takie jest prawo ochrony czlowieka ja jestem matka i nie wiem nic na jego temat, czy ma adwokata z urzedu czy ma wogole jakoms pomoc prawna on nie moze zadzwonic nie wiem czemu,czlowiek sie musi bronic a my nie wiemu jak mu pomoc on po niemiecku nie mowi nie wiem czy ma tlumacza z urzedu .ja mieszkam we wloszech i nie wiem gdzie mam szukac pomocy …. za inforacje i pomoc z gory serdecznie dziekuje.