Czym jest wywłaszczenie?

Przepisy prawa

Wywłaszczenie jest pojęciem prawnym, opisującym pozbawienie lub ograniczenie prawa rzeczowego określonej osoby na podstawie aktu prawnego, które następnie przekazywane jest na cele publiczne.

Jest najdalej idącą ingerencją w prawa rzeczowe, w tym również ograniczone, a składają się na nie poszczególne elementy:

  • odebranie prawa podmiotowego,
  • działanie z mocy przymusu państwowego na podstawie indywidualnego aktu prawnego, czyli decyzji administracyjnej mającej charakter konstytutywny,
  • działanie z mocy przymusu państwowego na mocy ogólnego aktu prawnego, czyli ustawy, rozporządzenia z mocą ustawy, rozporządzenia wykonawczego,
  • przejęcie własności za odszkodowaniem.

W efekcie tych działań prawo rzeczowe osoby prywatnej zostaje przeniesione na rzecz jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Wywłaszczenie może mieć charakter stały lub tymczasowy.

W polskim prawie wywłaszczenie jest przewidziane jedynie na konkretny cel publiczny, a mianowicie:

  • pod budowę dróg,
  • pod budowę szkół publicznych i państwowych szkół wyższych,
  • przeznaczenia pod zalanie sztucznego zbiornika wodnego,
  • pod budowę i dla utrzymania pomieszczeń dla urzędów, organów władzy, administracji, sądów i prokuratur,
  • pod budowę budynków ochrony zdrowia, przedszkoli, domów opieki społecznej, placówek opiekuńczo – wychowawczych, obiektów sportowych,
  • przy ustanawianiu i ochronie miejsc pamięci narodowej,
  • przy ochronie zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt, siedlisk przyrody.

Prawa wywłaszczonego

Za wywłaszczenie przysługuje odszkodowanie, a odpowiedzialność odszkodowawcza jest w tym przypadku rodzajem odpowiedzialności cywilnej o charakterze majątkowym i powstaje ona z mocy prawa w momencie powstania szkody. Wypłata odszkodowania jest w przypadku wywłaszczenia konieczna i nie można tego etapu pominąć. Odszkodowanie wypłacane jest jednorazowo w postaci kwoty pieniężnej, lub jeśli wywłaszczony wyrazi na to zgodę, może być dokonane poprzez przyznanie mu nieruchomości zamiennej.

Wysokość odszkodowania ustala się jako wartość odejmowanych praw i wysokości powstałej szkody, chyba że zmniejszeniu ulegnie wartość samej nieruchomości. Wysokość tą określa starosta w drodze decyzji, według stanu nieruchomości na dzień wywłaszczenia, biorąc pod uwagę jej przeznaczenie i wartość oraz uwzględniając rodzaj nieruchomości, jej położenie, sposób użytkowania, wyposażenie w infrastrukturę techniczną, aktualne ceny rynkowe nieruchomości o podobnych cechach.

W ustawie o gospodarce nieruchomościami przewidziano możliwość wypłaty zaliczki na poczet odszkodowania, która wypłacana jest na wniosek osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania. Zaliczka wypłacana jest jednorazowo i stanowić może 70% ustalonej kwoty odszkodowania, a  wypłaty dokonuje się w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku przez wywłaszczonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.