Formalności związane z rejestracją auta sprowadzonego z zagranicy
Formalności związane ze sprowadzeniem auta z obcego kraju i jego rejestracją, zależą od tego, czy pochodzi ono z Unii Europejskiej czy spoza niej. Procedura rejestracja auta pochodzącego ze wspólnoty jest dość prosta, niezbędne jest jednak skompletowanie kilku dokumentów.
Przed dokonaniem rejestracji auta z UE należy pamiętać o:
- Umowie kupna-sprzedaży, która powinna zostać przetłumaczona na język polski, o ile nie została sporządzona w dwóch językach, podobnie jak wszelkie dokumenty związane z transakcją muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
- Akcyzie – kupujący w ciągu 14 dni od zakupu powinien złożyć deklarację AKC-U, a w ciągu 30 dni od zakupu akcyzę opłacić. Jej wysokość zależy od pojemności silnika, dla aut o pojemności do 2000 cm3 wynosi 3,1% ceny pojazdu, a dla samochodów o większej pojemności silnika 18,6% ceny.
- Podatku VAT, który należy uiścić we właściwym urzędzie skarbowym, składając deklarację VAT-24, w celu wydania zaświadczenia VAT-25.
- Opłacie recyklingowej, którą wpłaca się na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, jest ona stała i wynosi 500 zł bez względu na wiek i pojemność silnika samochodu.
- Badaniu technicznym, wykonywanym na stacji kontroli pojazdów, wyjątkowo niektóre urzędy uznają ważność badań wykonanych za granicą. Po zakończeniu przeglądu właściciel samochodu otrzymuje Dokument Identyfikacyjny Pojazdu i zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego.
- Ubezpieczeniu, ponieważ przepisy wymagają, aby pojazd sprowadzony z innego kraju posiadał ważna polisę OC, którą wykupić można najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu na terenie Polski, a przekroczenie tego terminu grozi sankcjami finansowymi.
Jeśli sprowadzane auto pochodzi z kraju niebędącego członkiem UE, do jego pełnej rejestracji niezbędne jest:
- tłumaczenie dokumentów,
- uiszczenie podatku VAT, który oblicza się od sumy wartości celnej auta, wartości cła i wysokości akcyzy,
- uiszczenie cła w wysokości 10% wartości auta, plus ewentualne koszty transportu,
- zapłacenie akcyzy, której wysokości oblicza się jak w przypadku aut sprowadzanych z Unii Europejskiej,
- złożenie deklaracji VAT-24 w urzędzie skarbowym, który na tej podstawie wydana niezbędne do rejestracji zaświadczenie,
- opłacie recyklingowe, wynoszącej 500 zł i uiszczanej na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska,
- badaniu technicznym,
- ubezpieczeniu w postaci ważnej polisy OC, która może być wykupiona najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.
Po dokonaniu tych formalności pozostaje już samo zarejestrowanie auta, którego dokonuje się w Wydziale Komunikacji, i musi się to odbyć w terminie 30 dni od daty zakupu.
W momencie rejestracji właścicielowi samochodu potrzebne są następujące dokumenty:
- dowód tożsamości,
- tłumaczenia dokumentów,
- aktualne badania techniczne,
- karta pojazdu, o ile była wydana,
- formularz VAT-25,
- potwierdzenie zapłaty akcyzy,
- umowa bądź faktura dokumentująca zakup,
- zagraniczny dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne (o ile takie były),
- wniosek o rejestrację.