Jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Ekwiwalent za urlop

fot. bartoszzakrzewski/bigstockphoto.com

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest formą wynagrodzenia przysługującego pracownikom, których stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany, a którzy nie zdążyli wykorzystać w całości przysługującego im urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca będzie zwolniony z obowiązku wypłaty ekwiwalentu, gdy na mocy porozumienia stron urlop zostanie przez pracownika wykorzystany w okresie trwania stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą.

Wysokość ekwiwalentu obliczana jest co roku, a sposób jaki należy tego dokonywać określony jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczególnych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Współczynnik urlopowy za dany rok kalendarzowy zależny jest od ilości dni w roku, z uwzględnieniem i po odjęciu świąt i niedziel, a także dodatkowych dni wolnych od pracy. Otrzymany w ten sposób wynik należy podzielić przez 12 – liczbę miesięcy. Dla pracowników zatrudnionych na pełnym etacie współczynnik urlopowy za rok 2015 wyniesie 21. Przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze czasu pracy współczynnik ten przedstawia się następująco:

  • dla osób zatrudnionych na 1/4 etatu – 5,25,
  • dla osób zatrudnionych na 1/3 etatu – 7,0,
  • dla osób zatrudnionych na 1/2 etatu – 10,50,
  • dla osób zatrudnionych na 3/4 etatu – 15,75.

Aby więc uzyskać wysokość ekwiwalentu za niewykorzystaną część urlopu należy obliczyć i wziąć pod uwagę:

  • wysokość ekwiwalentu przysługującego za 1 dzień urlopu, który uzyska się poprzez podzielenie ekwiwalentu pieniężnego, czyli podstawy wynagrodzenia pracownika brutto przez obowiązujący w danym roku współczynnik urlopowy,
  • wysokość ekwiwalentu przysługującego za 1 godzinę urlopu, czyli kwotę ekwiwalentu za 1 dzień urlopowy podzieloną przez wymiar czasu pracy, tj. 8 godzin, lub przez liczbę godzin proporcjonalnie mniejszą do części etatu, na jakiej zatrudniony jest pracownik,
  • wysokość należnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, aby uzyskać tę wartość należy liczbę otrzymaną w przeliczeniu na 1 godzinę urlopu pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu.

Przy obliczaniu podstawy wynagrodzenia pracownika należy pamiętać, że zaliczają się do niej również inne świadczenia, które pracownik otrzymał, np. premie czy prowizje, za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc. Aby uzyskać wysokości tych składników należy wyliczyć ich średnią za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. Jeśli składniki dodatkowe przysługują pracownikowi w stałej wysokości, wtedy też taką wysokość należy brać pod uwagę przy obliczaniu ekwiwalentu. Jeśli natomiast pracownikowi przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie za okres dłuższy niż miesiąc, np. premia wypłacana kwartalnie, jeśli świadczenie było wypłacone w ciągu roku poprzedzającego miesiąc uzyskania praw do ekwiwalentu, należy uwzględnić je w średniej wysokości za ten okres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.