Komisja Europejska upraszcza prawo

Flaga UE

Komisja Europejska zadecydowała, że prawo obowiązujące na terenie Unii Europejskiej będzie mniej skomplikowane. W związku z tym, postanowiono, że wycofane zostaną 53 propozycje legislacyjne. Maja one zniknąć już w tym roku.

Niektóre z nich będą dotyczyły deklaracji związanych z podatkiem VAT, inne statutu prywatnych spółek działających na terenie Wspólnoty. Poza tym, jedna z wycofanych opcji związana jest z ochroną gleby. Według specjalistów pracujących dla Komisji, część z tych zapisów prawnych nie tylko nie pomaga, ale wręcz utrudnia funkcjonowanie różnych jednostek, dlatego nie ma sensu, by nadal obowiązywały unijnych obywateli.

Zniesione mają zostać również niektóre zapisy prawne dotyczące prawa żywnościowego oraz oznaczania produktów, które pomagają w oszczędzaniu energii. Wycofane zostaną niektóre zapisy prawne na temat odpadów, a także warunków i stawek obowiązujących w zakresie transportu. Postanowiono również zrezygnować z pewnych regulacji związanych ze wspólną polityką rolną. Komisja chce wycofania jednakowych standardów sprawozdań dotyczących ochrony środowiska w krajach członkowskich.

Poza wycofaniem części pomysłów legislacyjnych, niektóre z nich nie zostaną w ogóle wprowadzone. Niepodjęte zostaną np. prace nad projektem regulacji prawnych odnoszących się do bezpieczeństwa oraz higieny w zakładach fryzjerskich. Nie będą rozpatrywane także projekty związane z systemami rekompensat dla inwestorów i pracownic w ciąży, ani te dotyczące opłat związanych z ochroną lotnictwa. Wycofane zostaną również zapisy na temat odszkodowań za szkody powodowane zanieczyszczeniem olejami. KE chce też wycofania opcji umożliwiającej zwolnienie najmniejszych firm z niektórych przepisów odnoszących się do higieny żywności.

Komisja Europejska regularnie sprawdza, czy prawodawstwo obowiązujące we Wspólnocie nie jest przypadkiem nieskuteczne lub zbyt skomplikowane. Odpowiednie kontrole przeprowadzane są w ramach programu sprawności i wydajności regulacyjnej REFIT. Dzięki niemu, wszystkie podmioty mogą działać sprawniej, co przekłada się na większy komfort życia obywateli krajów unijnych, ale też na optymalne funkcjonowanie wszystkich urzędów czy firm w nich zlokalizowanych. Eksperci twierdzą, że dzięki takim regularnym kontrolom, można dbać o utrzymanie wzrostu gospodarczego Unii i poprawę sytuacji na europejskim rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.