Można karać właścicieli aut za niewskazanie kierującego pojazdem

fot. photkas/bigstockphoto.com
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie niewskazania osoby kierującej samochodem i dopuszczającej się wykroczenia drogowego. Sędziowie uznali, że w takiej sytuacji można ukarać grzywną właściciela pojazdu.
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył już sprawę karania prawnych właścicieli samochodów za niewskazanie kierującego w razie, gdy dopuści się on wykroczenia drogowego. Sędziowie potwierdzili zgodność przepisu z Konstytucją RP. Uznali przy tym, że nałożenie kary grzywny na właściciela jest w takim przypadku karą proporcjonalną do winy i nie jest zbyt dotkliwe.
Wątpliwości, co do konstytucyjności takiego przepisu miał prokurator generalny i to on zaskarżył go do Trybunału Konstytucyjnego. Jednostka w swoim pełnym składzie podkreśliła jednak, że przepis ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa drogowego, a w takim przypadku kara grzywny nie jest surowa, za to pomaga zwiększyć wykrywalność przewinień na drogach. Jednocześnie sędzia-sprawozdawca, a zarazem prezes TK Andrzej Rzepliński dodał, że maksymalna wysokość grzywny za niewskazanie kierującego to 5 tysięcy złotych.
Oprócz tego Rzepliński zaznaczył, ze najwyższe stawki przewidziane są dla osób, które próbują zataić dane kierowcy dopuszczającego się nie wykroczenia, a przestępstwa drogowego. W związku z tym, nie należy obawiać się, że poważniejsze konsekwencje wpłyną na wyraźne obniżenie poziomu życia polskich rodzin. Sędzia przypomniał również, że samo wskazanie kierowcy nie świadczy jeszcze o jego winie, jednak pomaga policji ustalić szczegóły zdarzenia, do którego doszło na drodze. Egzekwowanie obowiązku wskazania sprawcy ma również podnosić świadomość polskich kierowców zachęcając, by zwracali większą uwagę na bezpieczeństwo drogowe zarówno jako kierowcy, jak i inni uczestnicy ruchu.
Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy do trybunału Konstytucyjnego trafiła sprawa przepisu dotyczącego wskazania kierowcy. We wcześniejszych przypadkach wyroki były jednak identyczne. Za każdym razem sędziowie uznawali, że grzywna za ukrywanie osoby nieodpowiedzialnie prowadzącej samochód jest w pełni zgodna z ustawą zasadniczą. Poprzednio, w 2014 r. ustalono, że zapis nie narusza zasady domniemanej niewinności, czyli uznania niewinności do momentu, w którym sąd wyda prawomocny wyrok wskazujący na winę danej jednostki.