Nowelizacja prawa karnego dot. przestępców gospodarczych
1 lipca 2015 r. w życie weszły dwie nowelizacje prawa karnego, które zaostrzają kary za przestępstwa gospodarcze. Okazuje się jednak, że mogą spowodować sporo problemów, ponieważ przepisy, które w nich zawarto, są niejednoznaczne.
Od początku lipca br. obowiązują przepisy zawarte w dwóch przyjętych właśnie nowelizacjach. Pierwsza z nich wprowadza nowy model tzw. sporu karnego, a druga to nowela prawa karnego materialnego zmieniająca zasady karania przestępców. Już teraz specjaliści twierdzą, że nowe przepisy mogą spowodować niemałe zamieszanie. Z czego miałoby ono wynikać?
Obowiązująca od 1 lipca nowelizacja wprowadza zmiany w art. 69. Kodeksu karnego, który mówi o zawężonych możliwościach orzekania dla przestępców gospodarczych kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania. Jeszcze do końca czerwca sąd miał taką możliwość w przypadku osób skazanych na nie więcej niż 2 lata pozbawienia wolności, przy czym okres zawieszenia mógł wynosić od 2 do 5 lat. Obecnie „zawiasy” mogą zostać orzeknięte wyłącznie w przypadku skazania na nie dłużej niż rok pozbawienia wolności, a okres próby wynosić będzie maksymalnie 3 lata. Niektórzy już zarzucają nowelizacji, że jest zbyt surowa dla osób łamiących zasady prawa gospodarczego, ponieważ skłania do częstszego zasądzania kary ograniczenia wolności. Obrońcy nowelizacji zauważają jednak, że wprowadza ona jeszcze możliwość orzekania kary ograniczenia wolności oraz nałożenia grzywny. To natomiast powoduje, że zasądzane kary mogą być nawet nieadekwatnie niskie.
Można spodziewać się, że sądy chętniej będą sięgały po karę grzywny, a nie opcje pozbawienia czy ograniczenia wolności. Wynika to z faktu, że kara finansowa w przypadku przestępców gospodarczych jest właściwsza i może nauczyć na przyszłość zdecydowanie więcej niż więzienie. Tym bardziej, że – jak twierdzą eksperci – nakładane dotychczas kary w zawieszeniu przez wielu w ogóle nie były odbierane jako represje. Natomiast obowiązek uiszczenia kwoty, często bardzo wysokiej, będzie dotkliwszy i z pewnością zostanie zapamiętany na długi czas, dzięki czemu stanie się przy okazji dobrym elementem profilaktycznym w walce z przestępstwami gospodarczym.
W trudniejszej sytuacji pozostaną ci, którzy otrzymają wyrok 8 lat pozbawienia wolności, ponieważ nie będą mogli w ogóle liczyć na szansę zawieszenia wykonania wyroku. Niemniej jednak, można tłumaczyć to sobie faktem, że ludzie skazywani na tak długi okres czasu, mają na sumieniu poważniejsze przestępstwa gospodarcze, więc trudno oczekiwać łagodności.