Traktat o handlu bronią konwencjonalną może wejść w życie
Przyjęty w kwietniu ubiegłego roku traktat o handlu bronią konwencjonalną najprawdopodobniej wejdzie w życie 24 grudnia tego roku. Jest to możliwe, ponieważ ratyfikowała go odpowiednia liczba państw. Zgodnie z założeniami Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, by zaczął on obowiązywać, ratyfikacji musiało dokonać, co najmniej 50 krajów. Do tej pory uczyniły to już 53 państwa.
Zadeklarowały one, że będą przestrzegały międzynarodowych zasad dotyczących handlu bronią konwencjonalną tak lekką, jak i ciężką. Polska podpisała dokument 1 lipca ubiegłego roku. W Nowym Jorku swój podpis pod traktatem złożył Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych.
Znany powszechnie pod skrótem ATT traktat jest pierwszym dokumentem, który reguluje zasady międzynarodowego handlu bronią zaliczaną do kategorii konwencjonalnej. Jego celem jest m.in. ochrona ludności cywilnej przed działaniami wojennymi, przeciwdziałanie zbrodniom wojennym oraz dbałość o to, by sprzedaż broni przebiegała zgodnie z prawami człowieka. Kraje, które ratyfikowały traktat zobowiązały się m.in. do tego, że nie będą eksportowały broni, jeśli miałoby to naruszyć embargo. Poza tym, zanim jakiekolwiek z tych państw sprzeda broń innemu krajowi, ma obowiązek sprawdzenia, do jakich celów zostanie ona wykorzystana. Musi się upewnić, że nie trafi w ręce terrorystów ani innych przestępców i nie zostanie użyta do ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludności cywilnej, ani ataków na chronione obiekty cywilne, w tym szpitale, szkoły, przedszkola. Dodatkowo, nie będzie można sprzedawać broni w razie podejrzenia, że miałaby ona zwiększyć skalę przemocy stosowanej wobec kobiet i dzieci.
ATT odnosi się do sprzętów różnego typu. Poza standardowymi karabinami i pistoletami, uwzględnia również wyrzutnie rakietowe i same rakiety, samoloty bojowe, śmigłowce wojskowe, czołgi, a nawet okręty wojenne. Specjaliści podkreślają, że wszystkie zasady, które dotyczą handlu tymi wyrobami obejmują wyłącznie wymianę handlową pomiędzy różnymi państwami. Handel bronią konwencjonalną na terytoriach poszczególnych krajów i niewychodzący poza ich granice nadal odbywać będzie się zgodnie z prawem obowiązującym w tym państwie. Rządy nie będą też musiały wprowadzać żadnych zmian legislacyjnych.