Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców do zmiany
Minister rolnictwa zapowiedział rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o nabywaniu polskich nieruchomości przez cudzoziemców. Obecne zasady pochodzą jeszcze z 1920 r. Ich unowocześnienie jest więc niezbędne.
Resort rolnictwa zapowiedział, że wkrótce powstanie nowa ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Obecne zasady obowiązują od niemal wieku, ponieważ prawo, które dziś obowiązuje ustalono w 1920 r. Zgodnie z tymi wymogami, aby zagraniczny kupiec nabył nieruchomość w naszym kraju, musi najpierw otrzymać zezwolenie wystawiane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Sprzeciwić się takiemu zakupowi może jednak minister obrony, a jeśli przedmiotem transakcji jest nieruchomość rolna, to prawo do sprzeciwu ma również minister rolnictwa.
Prace nad nowelizacją są już prowadzone, a wstępna wersja projektu została oddana do konsultacji. Wszystko to powodowane jest zaleceniem wydanym przez Najwyższą Izbę Kontroli, która uznała, że obecne przepisy nie są wystarczające do tego, by prawidłowo prowadzić rejestry MSW. Brakuje pełnych informacji i dokumentacji dotyczących transakcji na rynku nieruchomości, w których udział biorą cudzoziemcy. Takie wnioski wysnuto po przeprowadzeniu szeregu kontroli dotyczących sprzedaży nieruchomości rolnych należących do Skarbu Państwa w latach 2011-2013. To tym ważniejsze, że od kilku lat zauważalne jest względnie duże zainteresowanie obcokrajowców polskimi nieruchomościami.
Jakie zmiany planowane są w ustawie o nabywaniu polskich nieruchomości przez cudzoziemców? Przede wszystkim poszerzona zostanie grupa organów zobowiązanych do przekazywania informacji o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca do resortu spraw wewnętrznych. Będą to nie tylko sądy oraz kancelarie notarialne, ale również te organy administracji publicznej, które zajmują się wydawaniem decyzji administracyjnych związanych z zakupem nieruchomości.
Zwiększono też zakres obowiązków notariusza, który będzie odpowiedzialny za przesyłanie wypisów oraz odpisów dokumentów świadczących o nabyciu lub objęciu przez cudzoziemca udziałów, akcji lub wszelkich praw i obowiązków w spółce, która jest właścicielem albo wieczystym użytkownikiem nieruchomości znajdującej się na terenie RP. Dalsze zmiany wprowadzają kary pieniężne dla tych notariuszy, którzy dostarczą niezbędne dokumenty z opóźnieniem.