Wezwanie do zapłaty
Wezwanie do zapłaty bardzo często jest jedynym skutecznym sposobem na ponaglenie dłużnika, aby spłacił on zaległe należności. Dlatego też dobrze wiedzieć, kiedy można je wysłać, w jakich okolicznościach oraz co powinno ono zawierać.
Czym formalnie jest wezwanie do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty ma na celu powiadomienie oraz zobligowanie dłużnika do spłaty zaległych należności w formie świadczenie pieniężnego, w sytuacji gdy termin wyznaczony do spełnienia świadczenia upłynął. Termin spełnienia świadczeń zazwyczaj jest określony w umowie lub wynika z określonych cech zobowiązania, jeśli jednak nie jest on określony, świadczenie to powinno zostać spełnione wraz z wezwaniem dłużnika do jego wykonania. Jeżeli dłużnik nadal nie spełnia świadczeń po wezwaniu do ich wykonania, dopuszcza się on zwłoki, która może być podstawą do naliczania odsetek.
Jak napisać wezwanie do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty sporządzone na piśmie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji. W szczególności jest to kwota zobowiązania oraz odsetki naliczane od dnia następnego, po ostatnim dniu, w którym należało uregulować zobowiązanie, czyli po terminie zapłaty. W wezwaniu do zapłaty, znaleźć się również musi tytuł wezwania opisujący podstawę, z której wynika określone zobowiązanie. Zazwyczaj tytuł odnosi się np.: do podania numeru nieopłaconej faktury oraz daty jej wystawiania, a także często numeru umowy, jakiej ona dotyczy. Ponadto wzywający do zapłaty, w wezwaniu, powinien udzielić dłużnikowi dodatkowego terminu, w którym będzie mógł on uregulować należności, zanim sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego. W praktyce termin ten wynosi najczęściej 7 lub 14 dni.
Wezwanie do zapłaty a sądowa egzekucja długu
Wezwanie zapisane w ten sposób informuje dłużnika o zaległych zobowiązaniach wobec wzywającego do zapłaty, a także informuje o możliwości wszczęcia postępowania sądowego w przypadku dalszego braku spłaty należności. Wezwanie do zapłaty powinno zostać dostarczone do dłużnika za pośrednictwem listu poleconego lub za potwierdzeniem dostarczenia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że otrzymał on nasze pismo. Dodatkowo może to być pomoce w celach dowodowych, ponieważ wierzyciel będzie miał wiarygodny dowód na to, że wezwania zostało dostarczone, a dłużnik mógł dobrowolnie wywiązać się z zobowiązania.
W przypadku wejścia sprawy na drogę postępowania sądowego powinniśmy dołączyć do pozwu odpis wezwania do zapłaty, aby wykazać, że umożliwiliśmy dłużnikowi spełnienie naszych roszczeń w drodze pozasądowej. Do tych dokumentów powinniśmy także dołączyć dowód wysłania przesyłki listem poleconym lub potwierdzenie odbioru listu. W przypadku spraw toczących się na gruncie postępowania gospodarczego, te czynności są obligatoryjne. Jeśli powyższe wymagania nie są spełnione pozew może zostać zwrócony na podstawie art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego, ponieważ przyjęto, że w obrocie gospodarczym priorytetem jest pozasądowe załatwienie sporu przez obydwie strony, aby uniknąć wszczynania procesu, gdyż nie zawsze jest to konieczne.
Dlatego też postępowanie sądowe powinno być wszczynane jedynie w ostateczności, po bezskutecznej próbie wezwania dłużnika do spłaty należności. Wezwanie do zapłaty jest także bardzo ważne z punktu widzenia kosztów sądowych. Warto zauważyć, że nawet jeśli uda nam się wygrać sprawę, możemy ponieść część kosztów sądowych z powodu bezpodstawnego wytoczenia procesu, jeśli istniały przesłanki, że dłużnik mógł spłacić dług w drodze pozasądowej. Dlatego też wystawienie wezwanie do zapłaty, a także dowód jego dostarczenia są istotnymi dokumentami, dzięki którym możliwa jest skuteczna egzekucja należnych zobowiązań.
poradnik.wfirma.pl/-przedsadowe-wezwanie-do-zaplaty/0/0/50da3df4cd84f48cb58940ff1c4f13bb – polecam ten artykuł,są tu też wzory, a bardzo się przydadzą, jeśli ktoś nie wie, jak napisać wezwanie do zapłaty