Polski Ład a ulga mieszkaniowa

Wygląda na to, że rozwiązany został spór pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, powodowany niejasnością dotychczasowych przepisów związanych z prawem do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. A to wszystko za sprawą Polskiego Ładu.

Na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdy właściciel nieruchomości, który zdecyduje się na jej sprzedaż przed upływem 5 lat podatkowych od momentu jej nabycia jest zobowiązany zapłacić 19-procentowy podatek. Nazywany jest on często „podatkiem od wzbogacenia”, opodatkowaniu podlega bowiem dochód ze sprzedaży nieruchomości, a nie cała kwota transakcji. Sposobem na uniknięcie tego podatku jest przeznaczenie wszystkich środków uzyskanych ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (odpowiednio to dokumentując, np. fakturami). I tu często pojawiał się problem z interpretacją tego, co stanowiło, a co nie stanowiło realizacji celu mieszkaniowego. Nie ulegało wątpliwości, że nabycie budynku mieszkalnego, kupno gruntu pod budowę budynku mieszkalnego czy remont własnego budynku lub lokalu mieszkalnego wpisuje się w katalog wydatków na cele mieszkaniowe. Spory pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi powodowały natomiast kwestie związane z kredytami. Mimo że do wydatków upoważniających do skorzystania z ulgi mieszkaniowej zaliczane są również wydatki związane ze spłatą kredytu wraz z odsetkami, zaciągniętego na kupno nieruchomości na własny cel mieszkaniowy, niektóre urzędy skarbowe czy nawet sądy podawały w wątpliwość prawo podatników do skorzystania z ulgi w takich przypadkach.

Za sprawą Polskiego Ładu uściślono obowiązujące przepisy. Obecnie podkreśla się, iż wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość wraz z odsetkami, również należą do katalogu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe. Zmiany te są korzystne nie tylko dlatego, że dają kres dotychczasowym sporom. Nowy przepis określa również, że taka spłata kredytu dotyczącego zbywanej nieruchomości może być traktowana jako wydatek na cele mieszkaniowe, nawet w przypadku, gdy kwota ta została ujęta jako koszty zakupu nieruchomości. Co więcej, wprowadzone zmiany stanowią dobrą wiadomość zarówno dla osób planujących skorzystanie z ulgi, jak i osób, które skorzystały z niej zanim przepisy te zostały wprowadzone. Nie można przy tym zapomnieć, że aby móc skorzystać z ulgi mieszkaniowej, wydatki na własne cele mieszkaniowe muszą zostać poniesione nie później niż w okresie 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym sprzedano nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.