Jak bronić się przed stalkerem?
Mianem stalkingu określa się uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary przez stalkera. Termin ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza „podchody” lub „skradanie się”. Określenie powstało w latach 80. XX wieku i definiowało zjawisko prześladowania sławnych aktorów i muzyków przez fanów.
W efekcie Stany Zjednoczone jako pierwsze dokonały penalizacji tego zjawiska, określając je jako przestępstwo przeciwko osobie. Od niedawna również w Polsce stalking jest czynem karalnym, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat trzech.
Pojęcie to obejmuje swoim zakresem działania prześladowcy polegające na prześladowaniu, dokuczaniu innej osobie, nękaniu głuchymi lub obraźliwymi telefonami, wiadomościami tekstowymi lub mailowymi, obserwowaniu, śledzeniu, a także inne, które powodują u ofiary poczucie zagrożenia lub naruszenia jej prywatności.
Jak zachować się wobec stalkera?
Osoba, która zauważy takie zachowania wobec siebie nie powinna z prześladowcą wdawać się w dyskusje, reagować na jego prowokacje. Powinna także zwracać większą uwagę na wszelkie informacje, które zamieszcza do publicznej wiadomości, np. na serwisach społecznościowych, a które mogłyby posłużyć także prześladowcy, np. w celu ustalenia miejsca pobytu ofiary. W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się także zmiana numeru telefonu, lub blokada połączeń przychodzących. Ofiara stalkera, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w miarę możliwości powinna poruszać się w towarzystwie osób znajomych, szczególnie w nocy.
Ponadto należy także niezwłocznie zgłosić ten fakt policji. Warto zachować wszelkie dowody świadczące o uporczywym nękaniu, jak np. smsy czy maile. Ściganie tego przestępstwa odbywa się bowiem na wniosek pokrzywdzonego, co oznacza, że do ścigania stalkera wystarczy złożenie przez osobę prześladowaną zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie sprawcy. Wniosek, poza policją, można złożyć także w prokuraturze. Organy te wówczas zobowiązane są do podjęcia dalszych działań, których celem będzie ukaranie prześladowcy.
Wyroki za stalking
Sąd wobec stalkera może, poza pozbawieniem wolności, orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach i środowiskach, a także zakaz kontaktowania się ze wskazanymi osobami, lub zakaz zbliżania się do nich, zakaz opuszczania określonego przez sąd miejsca bez jego uprzedniej zgody, nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z osobą pokrzywdzoną.
Wyroki za stalking? Mnie nękają od ponad trzech lat, zrobiłem wszystko wymienione w artykule i porażka. Przecież to fikcja, policja nie interesuje się tym zjawiskiem bo nie ma ani ochoty ani funduszy, ani umiejętności. Prokuratura po zgłoszeniu zrobi tak żeby sprawie łeb jak najszybciej ukręcić. Ukarana może być osoba nękana bo prokurator tak zinterpretuje sprawę, żeby łatwiej było mu ukarać słabszego czyli nękanego. Stalkerzy są sprytni i inteligentni. Od wiedzy jak nękać ludzi internet aż trzeszczy w szwach. Polskie prawodawstwo i sędziowie to ZAŁAMKA, oszuści, maja głęboko , że ktoś ma popaprane życie przez stalkera i jeżeli ten nie skrzywdzi zgodnie z przepisami fizycznie człowieka , który swojego w szpitalu nie odleży to nic nie zrobią. NIC. Można wziąć we własne ręce sprawiedliwość, co każdemu polecam.!!!!
WŁAŚNIE ZACZNĘ WALKE PO SWOJEMU CHOĆ WIEM ŻE MOGE ZGINAĆ ,PRZYNAJMNIEJ ŻYCIE DOBRZE PRZEZYŁAM I LUDZIE BĘDA MNIE DOBRZE WSPOMINAĆ.DO MEŻA I SYNA NAPISZE LIST NA WSZELKI WYPADEK JAKBY MI SIE COŚ STAŁO. ROŻNIE MOŻE BYĆ. BEZ WALKI SIE NIE PODDAM A POLICJA I TAK BY MI NIE POMOGŁA.TRZYMAJCIE ZA MNIE KCIUKI MOGĄ MI SIE PRZYDAĆ…..