Jak odstąpić od umowy kupna?

Jak odstąpic od umowy kupna?

W obecnych czasach robienie zakupów w tradycyjnym sklepie jest coraz mniej popularne. Ze względu na rosnącą ilość obowiązków, a tym samym kurczącą się ilość czasu wolnego, konsumenci coraz częściej korzystają z alternatywnych form zakupów. Należą do nich między innymi zakupy przez internet, zamawianie towaru przez telefon, zakup u przedstawiciela handlowego. O ile pozwoli to na oszczędzenie czasu, jak również umożliwia przeszukanie większych zasobów w poszukiwaniu danego towaru, niemniej niesie ze sobą również ryzyko dokonania błędnego wyboru.

Szczególnie ma to miejsce przy zakupach on-line i na telefon, gdyż zamawianego towaru nie można sprawdzić, obejrzeć, dotknąć czy przymierzyć, bez uprzedniego jego zakupu. Pytanie tylko, czy jeżeli wybór zakupowy okaże się nietrafiony, a wybrany towar nie będzie spełniał oczekiwań, istnieje jakakolwiek możliwość wycofania się z transakcji? Czy i w jaki sposób można odstąpić od umowy kupna-sprzedaży i odzyskać poniesione na ten cel środki finansowe?

Na oba powyższe pytania odpowiedź brzmi: tak, można. Poniżej kilka praw konsumenta, jakie mu przysługują w takich przypadkach.

Zakupy przez Internet lub drogą telefoniczną

Jest to szybki i wygodny sposób zamawiania towarów. Internet umożliwia przeszukanie nieskończonej praktycznie liczby ofert sprzedaży interesującego nas towaru. Poza tym zakupów on-line można dokonywać przez całą dobę 7 dni w tygodniu, bez konieczności wychodzenia z domu. Zamówiony towar również można otrzymać wprost pod same drzwi. Sposób szybki i wygodny, a „wirtualny” towar jest niejednokrotnie tańszy od tego, który można dostać w sklepie tradycyjnym. Posiada jednak jedną istotną wadę – kupujemy przysłowiowego „kota w worku”. Wybór zakupowy opiera się tutaj tylko o zawarte zdjęcia towaru i ewentualne opinie innych klientów. Sam konsument w trakcie jego wyboru nie może jednak sprawdzić sam, czy faktycznie oferowany produkt jest zgodny z jego opisem.

Tutaj ratuje klienta ustawa o ochronie niektórych praw konsumenta, która umożliwia odstąpienie od umowy kupna w ciągu 10 dni od daty jego nabycia. Zgodnie z art.7 ust.1 tej ustawy, konsument, który zawarł umowę kupna na odległość, czyli poza siedzibą firmy, sklepu, ma prawo od niej odstąpić, bez podania przyczyny. Zerwanie transakcji powinno nastąpić w formie pisemnej. Odstąpienie od umowy najlepiej przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Aby zrezygnować z zakupu, pobierz wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Aukcje internetowe

Z pozoru konsument może uważać takie zakupy za analogiczne działanie, jak w przypadku zakupu w sklepie on-line, w trybie kupna po z góry ustalonej cenie. Nic bardziej mylnego. Należy bezwzględnie pamiętać, że po wylicytowaniu towaru za pośrednictwem serwisu aukcyjnego, nie przysługuje już prawo do odstąpienia od zakupu w ciągu 10 dni. Umowa kupna-sprzedaży może zostać ewentualnie anulowana, jeżeli zostaną naruszone wewnętrzne regulacje zawarte w regulaminie danego portalu aukcyjnego. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy wystawiony do licytacji towar jest niezgodny z zawartym opisem lub jest niebezpieczny dla użytkownika. W takiej sytuacji wszelkie reklamacje i roszczenia muszą być zgłaszane bezpośrednio do pośrednika aukcyjnego, czyli danego serwisu.

Nabycie towaru u przedstawiciela handlowego

Wszelkiego rodzaju prezentacje produktowe realizowane w specjalnych salach konferencyjnych, bądź w domu klienta, są coraz częściej spotykane. W trakcie takiego spotkania klient ma prawo do dokonania zakupów bezpośrednio u danego handlowca. Towar zazwyczaj można sprawdzić, dotknąć, obejrzeć. Mimo, że teoretycznie konsument jest świadom swojej decyzji zakupowej oraz kupowany towar jest sprawdzony przez niego, nie traci on prawa do odstąpienia od takiej umowy kupna. Podobnie jak w przypadku towaru zakupionego przez Internet na rezygnację, bez podania przyczyny, ma 10 dni. Z tą jednak różnicą, że w momencie zakupu powinien zostać poinformowany o przysługującym mu prawie, a w razie konieczności powinien również otrzymać odpowiedni formularz odstąpienia od umowy. Jeżeli taka informacja nie została przekazana w dniu zakupu, to rzeczony termin 10 dni jest liczony dopiero od momentu, gdy taką informację klient otrzyma. Nie może to być jednak termin dłuższy niż 3 miesiące od daty zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.