Nie bój się pytać o porady prawne

Konsultacje prawne

Codzienne życie pełne jest trudności i problemów. O ile z trudami dnia codziennego jesteśmy w stanie sobie poradzić, o tyle, gdy spotykają nas nieprzewidziane wydarzenia, po pomoc kierujemy się do specjalistów. Szczególnie, gdy pojawiający się problem wymaga konsultacji i porady prawnika.

Nadal panuje przekonanie, że z usług prawnika czy adwokata korzystają w większości przestępcy, czy ludzie z bardzo dużymi problemami. Jeżeli jednak zajrzymy na różnego rodzaju fora internetowe czy serwisy dotyczące porad prawnych, okaże się, że często są to ludzie zwyczajni, którzy zginęli w gąszczu przepisów i ustaw, i nie wiedzą jak sobie z tym poradzić.

 

Zakres konsultacji prawnych

 

Poradę prawną można uzyskać praktycznie na każdy temat. Począwszy od spraw spadkowych i problemów powstałych przy podziale majątku, poprzez sprawy rozwodowe, ustalenie opieki nad dzieckiem i obowiązku alimentacyjnego. Dalej napotkamy na przedsiębiorców, którzy szukają konkretnych rozwiązań prawnych dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej, informacji odnośnie wymaganych treści zawieranych przez nich w umowach handlowych, czy też możliwości odzyskania niezapłaconych im należności. Jeżeli już o właścicielach firm mowa, to po drugiej stronie barykady mamy ich pracowników. Ci z kolei, niestety bardzo często, poszukują porady odnośnie umów o pracę. Szczególnie chodzi tu o kwestie braku płatności z tytułu umowy o pracę, niewywiązywanie się pracodawcy z zawartego z nimi kontraktu, bądź bezpodstawnego zwolnienia z pracy. Na liście poszukujących rozwiązań prawnych lub interpretacji przepisów spotkamy jeszcze szarego Kowalskiego. Będzie on  szukał pomocy chociażby w kwestii nieuczciwego sprzedawcy, który sprzedał wadliwy towar, a teraz nie chce przyjąć reklamacji. Dopyta o szczegóły prawne odnośnie odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem danej firmy.

Podsumowując, każdy z nas, o ile jeszcze nie musiał skorzystać z usług radcy prawnego bądź adwokata, to niewykluczone, że w przyszłości będzie do tego zmuszony. Powstaje tylko pytanie, gdzie takiej porady poszukiwać. Czy jedynym rozwiązaniem jest wizyta w kancelarii, a co za tym idzie uiszczenie stosunkowo wysokiej opłaty za usługę?

 

Gdzie szukać porad?

 

Niekoniecznie. Powstaje coraz więcej internetowych serwisów eksperckich, na których użytkownik może zadać pytanie i uzyskać opinię od profesjonalisty. Jeżeli chodzi o koszt takiej usługi, to może to być serwis całkowicie darmowy, bądź należy uiścić niewielką opłatę wysokości od kliku do kilkudziesięciu złotych. Powstaje jednak wątpliwość, co do wiarygodności udzielonej informacji. Nie oznacza to oczywiście, że na każdym forum, mimo zapewnień jego właściciela co do obsługi zapytań przez profesjonalistów, otrzymamy niewłaściwą odpowiedź. Jednak należy dokładnie zapoznać się z regulaminem serwisu, gdzie niestety często odnajdziemy paragraf informujący nas, że portal nie ponosi odpowiedzialności za publikowane treści. Tym samym nie mamy tak naprawdę jak dochodzić swoich roszczeń w przypadku błędnej odpowiedzi na nasze zapytanie. Może jednak warto zainwestować w wizytę u radcy prawnego o sprawdzonych kompetencjach i uprawnieniach do wykonywania zawodu. Koszt takiej porady może zaczynać się już od kilkudziesięciu złotych w górę, w zależności od stopnia zawiłości problemu.

Istnieje także możliwość uzyskania darmowych porad w urzędach. Przy problemach dotyczących prawa pracy warto udać się do najbliższego Państwowego Inspektora Pracy, który rzetelnie i rzeczowo przedstawi możliwe rozwiązania.

W przypadku zakupu wadliwego towaru bądź wątpliwości odnośnie zawartej z daną firmą umowy, jako konsument, mamy prawo zwrócić się do Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji, który również pomoże nam w rozwiązaniu naszego problemu.

Dodatkowo można szukać informacji na temat darmowych porad prawnych udzielanych przez studentów i absolwentów Wydziału Prawa na danej uczelni wyższej, bądź działających przy Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

17 komentarzy

 1. dorka pisze:

  witam,moj szwagier zostal oskarzony nieslusznie o molestowanie niepelnoletniej córki swojej partnerki(córka mieszka aktualnie ze swoim ojcem) co moze zrobic w takiej sytuacji, czy moze zadac badania warigrafem?

 2. łukasz pisze:

  witam mam problem zgodziłem się na paszport dla dziecka

 3. justyna pisze:

  Policjant prowadzący dochodzenie w sprawie cyklicznych włamań do sklepów monopolowych, na miejscu kolejnego włamania przyjrzał się uważnie przez lupę zabezpieczonym śladom daktyloskopijnym. Rysunek linii papilarnych wydał mu się dziwnie znajomy. Był to wzór bezdeltowy , który w górnym układzie linii papilarnych wyraźnie przyjmował wygląd łuków, przez środek biegło kilka pionowych kresek, rozgałęzionych w dolnej części w postać tzw. Masztu. Na samym środku śladu palca wskazującego widoczna była wyraźna blizna To spostrzeżenie potwierdziło jego wersję, że sprawcą włamań, jest Maciek. Nie miał on alibi na dni, w których dokonano włamań ,a ślady pozostawione na miejscach wszystkich włamań wskazywały ,że popełniła jedna i ta sama osoba. Policjant czekał aż Maciek popełni wreszcie błąd. Obraz jego linii papilarnych , zapamiętany z rejestru daktyloskopijnego , miał przed oczami , a materiał dowodowy do niego pasował. Maćka natychmiast zatrzymano.
  W związku z tym ma pytania, na które chciałabym otrzymać od Państwa odpowiedz.
  1.Jakie elementy konstrukcyjne nie występowały we wzorze, a jakie występowały?
  Co świadczyło ,że był to wzór prosty?
  2.Czy ekspertyzę daktyloskopijną przeprowadza się w ten sposób?
  3.Czy wersja policjanta była właściwie zbudowana i zweryfikowana?
  4.Czy na typ etapie sprawcy można używać w stosunku do domniemanego sprawcy zdarzenia określenia „przestępca”?
  5.Jaki typ i formę wzoru linii papilarnych oglądał policjant?
  Bardzo proszę o odpowiedz i uzasadnienie

 4. WaRiatka pisze:

  Czy jeśli jeden z uczniów, nagrał na dyktafonie lekcję, na której pojawiają się wyzwiska typu „matoły,debile itd.” Od nauczyciela w stronę uczniów Jest karalne .? Czy jednak może stanowić to dobry dowód w sprawie u dyrektora.?

 5. Kasia pisze:

  Mój problem polega na tym,że nie mam pojęcia czy mogę i w jaki sposób napisać pozew o alimenty na kolejne dzieci,które mam z tym samym partnerem z którym nie jesteśmy małżeństwem. mamy wspólnie starszego syna (3 lata)na którego zostały przyznane mi alimenty w 2011 roku. Ze względu na bezskuteczność egzekucji otrzymuję je z funduszu alimentacyjnego. Ja sama nie moge podjąć pracy ze względu na wychowywanie dzieci więc utrzymuje je tylko z alimentów i zasiłku rodzinnego starszego syna. moim drugim pytaniem jest to czy jeżeli nie mam zasądzonych alimentów na młodsze urodzone w marcu tego roku bliźnięta nie mam prawa do zasiłku rodzinnego na nie??? Proszę o odpowiedź.

 6. Agnieszka pisze:

  Wiam mam problem moj partner sprzedal samochod za 1100zł kupujacy byl poinformowany o stanie samochodu po 3 dniach okazało sie ze samochod nie posiada oc a w ksiazeczce oc było zaplacona pierwsza rata widzial to i została wypowiedziana umowa a my o tym nie wiedzielismy bo go mielismy miesiac .Czy kupujacy ma prawo domagac sie zwrotu pieniedzy i odac samochod .Pomozcie

 7. Natasza pisze:

  WItam.
  Postaram się napisać w skrócie. Rezygnowałam z abonamentu(umowy) w sieci play. Kończyła mi się umowa z operatorem.termin wypowiedzenia jest miesiąc przed końcem. Poszłam więc do salonu sieci play 10 dni bądź dwa tygodnie przed końcem terminu aby zrezygnować z ich usług. Pani która mnie obsługiwała doskonale była poinformowana przeze mnie że chce z ich usług zrezygnować.(nawet powiedziałam że wyjeżdżam za granice i nie potrzebuję już mieć ich usług)Pani szybko przygotowała rezygnację ,niestety
  ja szybko ją podpisałam ,nie czytając. Pani z obsługi nie poinformowała mnie że abonament za telefon i za internet rezygnuje się oddzielnie,nie zapytała mnie czy rezygnuje również z internetu,co ja wyraźnie powiedziałam z całej umowy. bo po co mi ich internet za granicą..po czym musiałam płacić jeszcze 3 miesiące abonament zapłaciłam razem z internetem na jednej fakturze zawsze dostawałam. a teraz przysyłają mi rachunki za internet,ponieważ ja nie zrezygnowałam. muszę zapłacić 3 razy po 40 zł.
  gdyby to do końca była moja wina to bym zapłaciła,ale oni nie są w porządku. co mam z tym zrobić. moja reklamacja brzmiała,że rezygnowałam z umowy i umowa nie została dobrze sfinalizowana. napisali ze nie ma żadnych podstaw do tego aby mi to anulować. proszę o pomoc,jakie pismo złożyć.Czy istnieja jakies aartykuly broniace mnie jakos osoby „poszkodowanej”?

  • Grażyna pisze:

   Witam, dla operataora to są dwie odrębne umowy. jedna umowa na internet, druga na telefon. Jeżeli Pani złożyła rezygnację pisemną tylko z telefonu to operator nie może sam rozwiązać umowy na internet. Inaczej byłoby w momencie kiedy na rezygnacji było napisane ” z wszystkich usług”.

 8. Krzyś pisze:

  Czy muszę płacić alimenty na żonę (34 lata pożycia małżeńskiego)jeśli od 1997 roku mam intercyzę i dzieci, które już mają swoje rodziny. A cały majątek jest mój i ja nic z tego nie chcę.Proszę o odpowiedz.

 9. hirek pisze:

  witam.
  8 lat temu ustaliłem alimenty z matką dziecka,na 1000zl.
  w ostatnich 4 latach niestac mnie na płacenie tej kwoty,
  matka dziecka straszy mnie alimentacyjnymi zaległosciami,
  powiekrzyła mi sie rodzina mam 3 dzieci oraz wiele razy nie miałem sirotków do zycia przez te 4 lata, teraz staram sie o zmiejszenie alimentow.
  czy moge liczyc na zmiejszenie alimentow i o ile?
  i czy moge zrobic cos z tymi zaległośćami alimentacyjnymi?
  prosze o pomoc

 10. Damian pisze:

  Witam wynająłem z przyjaciółką 2 pokojowe mieszkanie przeznaczone do odświeżenia za 800zł miesięcznie bez dodatkowych opłat.(w tej cenie wliczone, media, i czynsz)
  Kiedy mieszkanie zostało wyremontowane, koszt to 3200zł. Dowiedzieliśmy się że zostaliśmy oszukani przez wynajmujących gdyż mieszkanie jest socjalne, a według prawa nie można go wynajmować. Remont mieszkania według umowy pokrywa czynsz.
  Niestety właściciele którzy otrzymali te mieszkanie od miasta chcą abyśmy im płacili pieniądze i nas straszą pobiciem i wyrzuceniem na ulicę. Złożyliśmy odpowiednia sprawę na policję, telefon do administracji nic nie dał nie chcę nam uzyskać informacji jak mamy się chronić przed taką sytuacją, wydaliśmy nasze ostatnie pieniądze na ten remont. Dodatkowo wychowuję samotnie jako ojciec dziecko 16 miesięczną córeczkę. Nie mam rodziny ani nikogo kto by nam pomógł i jestem zdany na siebie, nie bardzo wiem co robić. Proszę o pilną odpowiedz

 11. mariola kaszubska pisze:

  dwa tygodnie temu moja corka urodzila coreczke ojcem malej jest francus obecnie razem mieszkaja we francji CORKA JEST POLKA czy moze wyjechac z dzieckiem z francji prosze o odpowiec

 12. AGNIESZKA pisze:

  Witam serdecznie
  Chciałam zapytać o rozdzielność majątkową chciałabym wszystko przepisać na męża całą swoją część majątku jak to moge zrobić i gdzie

 13. Klaudia Ambrozewicz pisze:

  Mam straszny problem z zarejestrowaniem mojego rozwodu ktory byl angii.Slub bralam w polsce.Planuje ponownie wyjsc za maz,ale wymagaja odemnie rejestracij tego rozwodu w kraju.Problem polega na tym ze polski USC wymaga odemnie dokumentu o ktorym moj adwokat nie ma pojecia.chodzi o:świadectwo określone w art. 39 rozporządzenia Rady 2201/2003 (wydawane przez właściwy sąd zagraniczny) – (ang.:Form of Certificate under Article 39 of Council Regulation (EC) No. 2201/2003 of November 2003 concerning jurisdiction and the recognition and enforcement of judgments in matrimonial matters) – znany także jako: Form F42.Malo tego pani z USC wymaga odemnie odpis wyroku sadowego wiec chodzi chyba o Decree Absolut,gdzie ja posiadam orgilnal nie moge oddac jej jedynego dowodu potwierdzajacego moj rozwod + wyrzej wymienionego dokumentu o ktorym nic nie wie moj adwokat,bo wlasnie adwokat zajmowal sie moim rozwodem.Prosze mi teraz powiedziec co ja moge zrobic aby ta sprawa zakonczyla sie dla mnie pomyslnie.Jestem wrecz zdesperowana i zniesmaczona w jaki sposob to sie odbywa,a moja adwokat zapewnia mnie ze Decree Absolut jest koncowym i wystarczajacym dokumentem stwiedzajacym rozwod.

 14. anna pisze:

  Witam. Nazywam sie Anna i mam taki problem otoz mam meza z ktorym jestem prawie 15 lat po slubie mamy dwojke dzieci corke 16 lat i syna 12 lat.Maz 6 lat temu wyjechal do Anglii do pracy tam przespal sie 3 razy z kobieta ktora zaszla w ciaze( maz byl za kazdym razem po spozyciu duzej ilosci alkoholu) Ja nie wiedzac nic o tym prosilam by wracal do nas do Polski i tak tez zrobil.Aha razem z mezem byl takze moj ojciec ktory wszystko wiedzial.Widzial takze jak to ona namawiala go do rzucenia przez niego rodziny i zostania z nim w Anglii. Niestety dowiedzialam sie o tym 3 lata temu.Wybaczylam mu to, bylo ciezko ale wyszlismy juz na prosta w czym pomogly nam nasze dzieci i psycholog.Myslalam ze wszystko juz za nami jednak w tamtym tygodniu przyszedl pozew z sadu o ustalenie ojcostwa i alimenty. Musze tu zaznaczyc ze ta kobieta mieszka 600 km od nas maz nie ma z nia kontaktu. Mieszka ona z rodzicami i jest na ich utrzymaniu. Moj maz zarabia 1300 na reke ja pracuje w czechach i tez mam najnizsza krajowa mamy 2 dzieci . ta kobieta zada 800 zl ile moze dostac? gdyby maz okazal sie ojcem. Jakie dokumenty musimy wziasc oprocz meza dochodow,czy moje tez czy akty urodzenia naszch dzieci, nasze miesieczne rachunki. Bardzo prosze o pomoc gdyz sprawa jest 27 stycznia. A i jeszcze jedno jesli udowodnimy ze spala z innymi mezczyznami w tym czysie czy sad wezmie to pod uwage i jak wogole wyglada taka sprawa o ustalenie ojcostwa czy robia badania dna czy tylko fakty sie licza. Przepraszam ze pisze tak chaotycznie ale niestety nerwy biora gore. Aha nie wiem czy to istotne w tej sprawie ale maz w sierpniu 2013 roku miala wypadek i postawili mu zazuty gdyz w tym wypadku poniosla smierc dziewczyna. Sprawa odbedzie sie 03-02-2014 czyli tydzien po sprawie oalimenty. wiec napewno tez obarcza go kosztami i bedzie musial zaplacic jakas rekompensate na rzecz rodziny zmarlej. Blagam o szybka odpowiedz i z gory bardzo dziekuje. Anna

 15. jull pisze:

  Witam, pracuje w dużej sieci hipermarketów, na nocnej zmianie położyłam gdzieś skaner firmowy wart 6 tysięcy, zgubił sie. Obawiam sie że ktoś z klientów mógł go ukraść. Czy pracodawca może kazać mi zapłacić za zgubione urządzenie?

 16. Biernacki pisze:

  Witam proszę o pomoc.

  Witam, dnia 02.02.2014 roku o godz 3.45 rano wjeżdżajac na posesje gieldy czyli na posesję prywatną, jadąc prędkościa 30 może 35 na godzinę, wpadłem w poślizg, zaczołem chamować i próbować zrobić jakiś skręt lecz samochód w żadnej sytuacji nie reagował. Samochód miałem cały załadowany. Samochód w poślizgu jechał około 20 lub30 metrów i aż udeżyłem w bramę. Chciałbym poinformować iż tam była lekka górka i mało tego była straszna szklanka. Nie uciekłem z miejsca zdarzenia, poszedłem do ochroniarza, przyjechał na miejsce i stwierdził że jest ślizgo. Przyjechała policja, porobiła zdjęcia i dostałem mandat w wysokości 250 zł i 6 punktów karnych. Nie wiedziałem co mam zrobić i przyjełem mandat. Proszę o jaką kolwiek pomoc i porade. Z tego co się dowiedziałem to że prawo jest po mojej stronie, ale ja tego nie wiem. Auto jest uszkodzone, czyli rozwalony zderzak, gril, leflektory, lampa, migacz i wiele innych rzeczy.
  Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.