Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Odszkodowanie

Ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie pieniężne zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. z 2002 r. Nr 234, poz. 1974).

Dochodzenie odszkodowania wszczyna się na podstawie wniosku zgłoszonego ubezpieczycielowi. Wniosek do ZUS o jednorazowe odszkodowanie musi zawierać następujące dane identyfikacyjne:

  • płatnika składek: numery NIP i REGON, a w przypadku gdy nie nadano tych numerów to numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
  • ubezpieczonego: numery PESEL i NIP, a w przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego albo paszportu.

Dokument ZUS N-9 jest to zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza prowadzącego leczenie, niezbędne do wydania orzeczenia lekarskiego. Zaświadczenie ważne jest przez jeden miesiąc, licząc od daty złożenia wniosku. Z treści zaświadczenia powinno wynikać, że zakończono leczenie i rehabilitację.

Należy pamiętać, żeby systematycznie zbierać wszystkie dokumenty lekarskie, zaświadczenia, karty rehabilitacyjne, karty informacyjne z przychodni, szpitala, faktury za zakup leków. Zaświadczenia lekarskie powinny zawierać opis przypadku i jaki wpływ na zdrowie poszkodowanego miał dany uraz.

Po zakończeniu leczenia należy wypełnić formularze, skompletować niezbędne dokumenty (zaświadczenia) i je skserować. Komplet dokumentów należy wysłać pocztą, bądź przekazać osobiście ubezpieczycielowi. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie składa bezpośrednio osoba zainteresowana, albo jej przedstawiciel ustawowy.

Stosownie do art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (według którego działa również ZUS), jeżeli podanie (wniosek) nie czyni zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, należy wezwać wnoszącego do usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

W ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku, ubezpieczyciel wskaże termin badania ubezpieczonego przez lekarza orzecznika. Uszczerbek na zdrowiu określany jest przez komisję lekarską organizowaną przez zakład ubezpieczeń, w którym została zawarta polisa NNW. Korespondencja ubezpieczyciela (decyzja) przekazywana jest pod wskazany we wniosku adres zameldowania na pobyt stały, na adres do korespondencji lub do rąk przedstawiciela ustawowego

Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wydanego w sprawie o przyznanie jednorazowego odszkodowania – osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS – w terminie 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.

W przypadku wypadku w pracy należy wypełnić następujące druki:

  • Informacja o wypadku
  • Wyjaśnienie poszkodowanego
  • Wyjaśnienie świadka
  • Druk N9 – zaświadczenie o stanie zdrowia
  • Wniosek do ZUS o jednorazowe odszkodowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.