Ustawa antyterrorystyczna
W obliczu ataków terrorystycznych, jakie miały miejsce w Europie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, aktualną kwestią wydaje się dyskusja nad bezpieczeństwem antyterrorystycznym w Polsce. Już w listopadzie zeszłego roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedział wprowadzenie tak zwanej ustawy antyterrorystycznej, która miała zostać opracowana przez specjalnie do tego powołany zespół działający przy ministerstwie.
23 kwietnia bieżącego roku Mariusz Błaszczak wraz z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim przedstawili roboczy projekt ustawy, która zgodnie z założeniami miałaby zostać przyjęta w maju, a obowiązywać już podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży w lipcu tego roku. Co ona zakłada?
Kluczową zmianą jest regulacja współpracy między poszczególnymi służbami oraz rozszerzenie uprawnień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która będzie odpowiedzialna za koordynowanie działań operacyjno-śledczych i analitycznych. W ramach tych działań, w celu rozpoznania, zapobiegania i zwalczania zagrożeń oraz przestępstw o charakterze terrorystycznym, będzie mogła nieodpłatnie, w szybkim czasie korzystać z rejestrów i ewidencji danych osobowych i danych firm oraz informacji objętych tajemnicą bankową, prowadzonych przez piętnaście instytucji państwowych (np. Krajowy Rejestr Karny, resort finansów) lub przez samorządy (rejestr podmiotów gospodarczych), prowadzić rejestr osób powiązanych lub mogących mieć związek z terroryzmem, prowadzić rejestr zdarzeń naruszających bezpieczeństwo teleinformatyczne (takich jak na przykład ataki hakerskie), blokować połączenia telefoniczne i internetowe na wyznaczonym obszarze, prowadzić przeszukania i aresztowania osób podejrzanych o terroryzm przez całą dobę, bez ograniczeń w porze między godziną dwudziestą drugą a szóstą rano następnego dnia, a także zatrzymać je na czternaście dni. Zgodnie z projektem, podstawą do aresztowania miałoby być już samo uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu terrorystycznego.
Ustawa przewiduje również możliwość wprowadzenia czasowego zakazu organizowania zgromadzeń i imprez masowych w sytuacji wprowadzenia najwyższych stopni zagrożenia terrorystycznego w Polsce oraz poszerzenie katalogu miejsc zagrożonych atakami terrorystycznymi, w którym oprócz już włączonych obiektów strategicznych znalazłyby się miejsca kultu religijnego, centra handlowe, obiekty rozrywkowo-sportowe, sale konferencyjne, hotele i inne miejsca, w których gromadzą się ludzie.
Projektodawcy zapowiedzieli również karanie wszystkich osób, które brałyby udział we wszelkich formach szkoleń i treningów przygotowujących do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych, a także możliwość zastosowania abolicji względem osób, które poinformują służby o organizowaniu takich działań. W przypadku stwierdzenia, że poruszający się w danej przestrzeni powietrznej dron może zagrażać życiu osób zgromadzonych w danym miejscu oraz bezpieczeństwu ważnych obiektów, lub będzie naruszać wprowadzony zakaz lotów, może on zostać zestrzelony przez odpowiednie służby.