BlaBlaCar – czy wspólne podróżowanie jest zgodne z prawem?
Carpooling, czyli idea wspólnych przejazdów, cieszy się u nas coraz większą popularnością. Z BlaBlaCar każdego miesiąca korzysta ponad milion osób. Nic w tym dziwnego – podróżowanie w taki sposób jest tańsze, szybsze oraz bardziej komfortowe od tradycyjnych form. Jednak czy idea współdzielenia kosztów podróżowania bez odprowadzenia podatku jest zgodna z prawem? Temat ten bierzemy pod lupę w niniejszym materiale.
BlaBlaCar w pigułce
Na czym polega idea wspólnego podróżowania w ramach BlaBlaCar? Internauci, zarejestrowani w serwisie w pierwszej kolejności precyzują szczegóły interesującej ich trasy podróży, a następnie dokonują wyboru przejazdu z jednym z kierowców. Po dotarciu do celu rekompensują kierowcy część kosztów na zasadzie „zrzutki” na paliwo. Rozwiązanie jest zatem ekonomiczne, gdyż: koszty są niższe, gdy kilka osób składa się na paliwo, przestrzeń wewnątrz auta jest ekonomicznie zagospodarowana. Jest to również opcja ekologiczna, gdyż wspólne podróżowanie sprawia, że: mniej pojazdów porusza się na drogach, generuje się mniej zanieczyszczeń. Jednak czy tak samo różowo wygląda to od strony prawnej?
BlaBlaCar a prawo
Przejazdy w ramach BlaBlaCar nie są opodatkowane, co oznacza, że kierowca nie musi posiadać kasy fiskalnej, wystawiać rachunku, ani opłacać podatku od otrzymanej zapłaty pasażera. Czemu tak się dzieje? Nie da się ukryć, że przejazd jest usługą płatną i to na dodatek rejestrowaną w serwisie, w związku z czym Urząd Skarbowy może w każdej chwili udowodnić fakt jej świadczenia. Czemu zatem się tym nie zajmuje? Otóż w świetle prawa wspólne przejazdy nie podlegają opodatkowaniu – to oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów. Kierowcy, którzy zabierają w trasę pasażerów w ramach opcji BlaBlaCar nie uzyskują z tego tytułu zysku, jedynie zwrot kosztów za paliwo. Ściśle określa to regulamin serwisu, a także narzucone przezeń ograniczenia wysokości ceny, które uniemożliwiają kierowcom wygenerowanie przychodu. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku kierowców aut służbowych – realizowane przez nich przejazdy w ramach serwisu BlaBlaCar podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z obowiązującą interpretacją Ministerstwa Finansów jest to bowiem działalność zarobkowa, a zatem od otrzymanego w ten sposób dochodu należy odprowadzić podatek.
KE planuje wprowadzenie zmian
BlaBlaCar to szereg korzyści jakie płyną dla kierowcy, pasażera, a także, jak wspomnieliśmy wyżej – dla środowiska. Jednak są również podmioty, które mogą na tym stracić – chodzi tu głównie o duże przedsiębiorstwa zajmujące się organizacją przewozów osób. Problemem może być również próba ominięcia prawa i realizacja przewozów w ramach BlaBlaCar dla celów zarobkowych. W związku z tymi zagrożeniami Komisja Europejska poczyniła pewne kroki, które mają zapobiec szerzeniu się nieuczciwej konkurencji oraz szarej strefy. Jak zamierza to zrobić? Planowane jest wprowadzenie regulacji prawnych oraz nowe ramy dla ekonomii współdzielenia dla wszystkich firm w krajach europejskich. Co z tego wyniknie? Czy idea współdzielenia kosztów podróży zamieni się w ideę współdzielenia z fiskusem?