Kiedy przedawniają się długi?

Jeśli wisi nad Tobą spłata długów, które zaciągnąłeś jakiś czas temu, to nie musisz popadać w panikę. Po pewnym czasie dawniej zaciągnięte zobowiązania przedawniają się, choć nie oznacza to, że zadłużenia te przestają istnieć. W momencie upłynięcia tzw. terminu przedawnienia, dany dług nie może być już wyegzekwowany, np. przed sądem czy przez windykatorów.

Choć jak mówi stara łacińska sentencja: umów należy dotrzymywać, to są wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest wynikające z ustawy przedawnienie roszczeń. Polega ono na tym, iż po upływie ściśle określonego czasu wierzyciel traci prawo do przymusowego spełnienia świadczenia przez dłużnika.

 

Kiedy przedawniają się długi

Przedawnione roszczenie wciąż istnieje i dlatego możliwe jest dochodzenie tego rodzaju długów. Wiąże się jednak ono z pewnym ryzykiem. Jeśli dłużnik w toku postępowania sądowego powoła się na zarzut przedawnienia roszczenia, to sąd powinien oddalić pozew o spłatę długu. Pamiętajmy jednak o tym, iż przedawnienie dotyczy wyłącznie tzw. cywilnoprawnych roszczeń majątkowych.

Terminy przedawnienia roszczeń liczone są od momentu ich wymagalności. Podstawowym tego typu terminem jest okres 10 lat.

  • W przypadku roszczeń okresowych (np. renta, czynsz za dzierżawę bądź najem) i roszczeń, które wynikają z prowadzenia działalności gospodarczej termin przedawnienia długów wynosi 3 lata.
  • Przepisy w polskim prawie mówią również o poszczególnych terminach przedawnienia długów, takich jak np. 2 lata w przypadku przedawnienia roszczenia o zapłatę za sprzedaż przedmiotu w ramach przedsiębiorstwa, dzieło (termin liczy się od daty oddania dzieła) lub zlecenie.
  • Bardzo krótki termin przedawnienia roszczeń mają także długi wynikające z umowy przewozu oraz spedycji (rok) i te o wydanie przedmiotu pożyczki (6 miesięcy).
  • Natomiast przedawnienie roszczeń odszkodowawczych przedawnia się po 3 latach od dnia dowiedzenia się poszkodowanego o danej szkodzie oraz o osobie, która jest zobowiązana do jej naprawienia (w przypadku szkody, czynu będącego przestępstwem – aż 20 lat).
  • Ci, którzy mają dług za usługi komunikacyjne, roboty budowlane bądź za pobranie pożyczki bankowej mogą zastosować przedawnienie roszczeń już po upływie 3 lat.

Do wyjątków od zasady przedawnienia roszczeń należą m.in.: zaniechanie naruszenia prawa własności oraz możliwość dochodzenia przez osobę do tego uprawnioną wydania rzeczy, która jest jej własnością.

2 komentarze

  1. TYSZECKI34 pisze:

    Bank zwrocil sie o splate dlugu 2zl.po10 latach z odsetkami i kosztami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.